Změna ročního období s sebou přináší nejen výměnu šatníku, ale také je třeba přemýšlet o jiném jídelníčku. Zatímco v horkých letních dnech tělu spíš vyhovovala lehká strava a zeleninové saláty, v době sychravého

počasí a plískanic by se na talíři měly objevovat teplé polévky a vařená jídla. Podle Magdalény Mikulandové, přední české výživové poradkyně a průkopnice metody Metabolic Balance v Česku, je nejvyšší čas s příchodem podzimu na změnu jídelníčku. To proto, abychom neztratili tolik důležitou vitalitu a nepřibírali s příchodem zimního období na váze.

„Metoda Metabolic Balance není jen pro tlusté nebo hubené. Je pro všechny lidi, kteří mají zájem zlepšit svůj zdravotní stav, zbavit se potíží, které je každodenně obtěžují, chtějí být v dobré kondici, předcházet předčasnému stárnutí, hledají správný životní styl. Nejde totiž o dietu ani hladovění, ale o poznání sama sebe, o rozumnou spolupráci mozku, našich přání a chutí a našeho těla, následně celkového zdraví,“ říká M. Mikulandová.

Jakými potravinami organismus prohřívat a proč se vyvarovat nadměrné konzumace ovoce? Příchod podzimu s sebou nese snižování teplot, tělo tak potřebuje prohřívat zevnitř, do jídelníčku proto začínáme zařazovat potraviny, které vyvolávají teplo - například zázvor, pepř či kurkumu. Častěji vaříme polévky a dopřáváme si teplé snídaně. Ovoce je i na podzim velikým lákadlem, jelikož sezónní nabídka je široká. Pro zdravý organismus je nezbytné, ale je třeba ho jíst vždy v rozumném množství. Konzumace ovoce totiž zahrnuje vysoký příjem cukru, často tak zbytečně zvyšujeme hladinu inzulínu v krvi, dochází k nedostatečnému využití cukru a s tím souvisí možné nabírání váhy či komplikace spojené s nadbytkem cukru v krvi. Podle výživové poradkyně se pro chladné měsíce skvěle hodí dobře zpracované hovězí maso, které je pro řadu lidí v letních měsících těžce stravitelné. V podzimním čase je vhodné zařadit do jídelníčku pokrmy z luštěnin, které jsou výborným zdrojem bílkovin, navíc velmi chutné a zdraví prospěšné. Pestrá strava v rozumném množství pomůže udržet tělo ve formě, podpoří vitalitu i během chladných měsíců.

(se)

DODATEK

K udržení vitality pomáhá nejen vhodný jídelníček, ale také pozitivní mysl, pravidelný pohyb, společenský život.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2608096
DnesDnes250
VčeraVčera779
Tento týdenTento týden3048
Tento měsícTento měsíc16066

Partnerské weby

apartman banner