Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Když sestra Marie vyprávěla představeným, že obrátila indiány z kmene Jumano na křesťanskou víru, nikdo jí nevěřil. Indiáni žili ve Střední Americe a ona v klášteře ve Španělsku. Ale v roce 1630 se vrátil z Mexika otec Alonzo de Benavides a výprávěl o záhadné „ženě v modrém“, která před ním navštívila některé oblasti a šířila křesťa ství.
„Přinesl jsem odtud kalich který tam ona dáma zanechala.“
Údiv neznal mezí, protože se zjistilo, že kalich pochází z Mariina kláštera. Když se jí podrobně vyptávali na indiánskou víru a geografii Mexika, prokázala neuvěřitelné znalosti. Navzdory tomu, že ani na chvíli neopustila Španělsko.

Zhmotnění a přemísťování

Může být člověk na dvou místech současně? Historie nás přesvědčuje, že se takové případy staly. Je jich bezpočet. Jeden se traduje se o i svatém Vojtěchovi. Například v 19. století o tom byli žáci učitelky Emilie Sagéové přesvědčeni. Jednou se vedle Emílie, která psala na tabuli, objevila její dvojnice. Jindy byla zase ve třídě, zatímco skutečnou Emílii jasně viděli venku na zahradě. Dvě děvčata, která se zjevení dotkla, vyprávěla, že na dotek působilo jako by bylo z mušelínu, jedna z nich jím nebojácně prošla.

Dají se tyto záhadné jevy - kolem kterých nelze projít bez povšimnutí - nějakým způsobem vysvětlit? Jedni tvrdí, že by mohlo jít o telepatii. Do myslí některých lidí lze vyslat telepaticky zjevení, které je vyprovokuje k vytvoření zřetelného obrazu daného „objektu“. Takový obraz se prý může chovat docela přirozeně a obvykle se i řídit fyzikálními zákony (například vytvářet obraz v zrcadle). Někdy se dokáže dorozumívat i slovy. Ale tím se nedá vysvětlit hmatatelný kalich sestry Marie. Šlo o výmysl? Rok 1630 byl tak dávno...

V úvahu by mohlo přicházet i jiné vysvětlení. Einsteinovy teorie změnily od základu naše chápání času a prostoru. Je možno v nich hledat i klíč k některým zvláštním záhadám? Podle Alberta Einsteina působí pohyb na čas a vzdálenost. Například vesmírná loď, která letí poloviční rychlostí než světlo, bude prý mít jen 85 procent své původní délky a hodiny na palubě půjdou jen na 85 procent své normální rychlosti. Einstein považoval časoprostor za jednu a ne za dvě různé veličiny (čas a prostor). Z toho vyplývá, že může mít mnohem pružnější vlastnosti, než si vůbec dovedeme představit. Je možné, že někdy se čas a prostor natolik stlačí, že pro ně neplatí běžné zákony. Kdo ví! Ale dalo by se tím vysvětlit, proč se novomanželé na svatební cestě v Brazílii při jízdě autem do Ria Granda de Sul cítili najednou ospalí, usnuli a probudili se v Mexiku?

Černé díry

O černých dírách navzdory všem hypotézám, které o nich byly vysloveny, mnoho nevíme. Vymykají se zcela normálním zákonům, které platí pro prostor a čas. Odborná literatura uvádí, že se tvoří ve vesmíru tehdy, když hvězda spálí všechnu svou vnitřní energii a zhroutí se sama do sebe, do svého nitra, působením stále větších a větších gravitačních sil, až se nakonec stane nekonečně malou. Dokonale pohlcuje světlo, nemohou z ní uniknout žádné fotony, a tak se stává neviditelnou. Přisává si i okolní objekty a drtí je tak, že z nich nezůstane vůbec nic. Uvnitř jejího „horizontu činnosti“ (vzdálenosti, kam dosahuje její sací schopnost) působí i jiné zákony času. Někteří vědci se domnívají, že cestovatelé, které vtáhne do sebe černá díra, projdou na druhou stranu do jiné dimenze. Ovšem na potvrzené této teorie chybí důkazy. A je docela možné, že nejsme ani schopni je objevit.
(kýr)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761697
DnesDnes276
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3083
Tento měsícTento měsíc9380

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab