Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Puncem nevysvětlitelného zásahu z nebes se vyznačuje záchrana proslulého Turínského plátna. Na rozměrný kus látky, do níž byl podle některých údajů po své smrti na kříži zahalen Ježíš Kristus, se jak známo doposud neobjasněným způsobem otiskl nega tivní obraz tváře a také zřetelné stopy předních i zadních partií lidského těla se znaky mučení včetně ukřižování.

Od doby mučednické smrti Ježíše Krista se z kalného toku dějin vynořují drobounké ostrůvky zpráv o existenci pohřebního roucha ukřižovaného, na němž se dochoval zřetelný obrys jeho postavy, a jak se ukázalo později, i jedinečný portrét obličeje. Dnes je toto plátno uloženo v italském Turíně, kam se dostalo po strastiplné pouti několika zeměmi. A přestože již několikrát bylo vystaveno skutečné zkoušce ohněm, vždy zůstalo zázračně nedotčeno. Záchrana plátna se zcela vymyká lidskému chápání.

V roce 1532 se vzácná relikvie nacházela v savojské rezidenci ve francouzském Chambery. Čtvrtého prosince zámecká kaple vyhořela do základů. Relikviář uvízl uprostřed plamenů. Nesnesitelný žár dokonce roztavil stříbrnou schránu, přesto plátno nakonec vyvázlo jen s nepatrným poškozením.

Po krátkém pobytu v Nice a na několika dalších místech bylo pohřební rouno na sklonku 16. století slavnostně přeneseno do Turína. Kdosi neznámý se jej v roce 1972 pokusil zničit ohněm. Škody byly značné, ale plátno zůstalo nedotčeno. Aby se situace neopakovala, byl tajemný obraz uložen pod neprůstřelné sklo vysoko nad oltářem královské kaple turínské katedrály. A právě toto opatření mohlo být osudné. Katedrála na jaře roku 1997 vzplála. Devastující požár zaútočil právě na tu část dómu, v níž byla svátost uložena. Na odemčení pevně zabudované schránky nebyl čas. Zdálo se, že mohutné plameny plátno definitivně pohltí. A přesto byla vzácná relikvie včas přenesena do bezpečí. Hasič Mario Trematore byl totiž náhle obdařen udivující schopností a dokázal holou rukou prorazit tabuli z nerozbitného skla, za níž byl Kristův rubáš uložen.

Ředitel mezinárodního střediska pro studium turínského plátna Pier Luigi Bollone prohlásil, že „síla, která vedla hasičovu ruku, byla znamením neproniknutelnosti boží vůle“ a mnohé další komentáře se shodly, že tento čin byl vyslovený zázrak.
(nag)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761691
DnesDnes270
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3077
Tento měsícTento měsíc9374

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab