Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Přemysl Oráč, praotec tuzemských panovnických rodů a Libušin vyvolenec, prý pocházel z franckých kruhů. Některé teorie ho spojují s kupcem Sámem, sjednotitelem slovanských kmenů na území dnešních Čech. Byl Sámo oním tajemným povolancem, který se vyšvihl od pluhu přímo na knížecí stolec? Asi těžko, ale jak to tedy bylo? Zkusme nahlédnout do zákulisí dějin.

Pokud se vydáme po stopách Přemysla Oráče, zůstaneme odkázáni na nespolehlivé báje. Zajímavá je zmínka o Kristiánově legendě o svatém Václavovi. Jejím autorem byl údajně syn Boleslava I., vraha knížete Václava, senzitivní Stachkvas. Stal se řeholníkem, aby napravil otcův hřích, přijal mnišské jméno Kristián (Krišťan). Legenda byla zřejmě sepsána na přání ezoterického biskupa Vojtěcha z tajemného rodu Slavníkovců. A tady se naše pátrání přerušuje, další stopy se nedochovaly. Konec jsme ale přece jen našli.

Předně: Přemyslův popis z Kristiánovy legendy je rafinovaným podvrhem. Autorem není žádný Boleslavův syn, nýbrž neznámý tvůrce, snad jakýsi zasvěcenec ve službách biskupa Vojtěcha. Za bratrovrahova syna se jen vydával. Proč taková mystifikace? Kosmas ve své kronice o Přemyslovi hovoří zcela jinak. A pokud si pomůžeme další berličkou, dílem franckého letopisce a burgundského mnicha Fredegara, dostaneme úplný obraz „činu“. Přemysl Oráč je pouhým hermetickým symbolem. Jeho pluh je nástrojem kultivace tělesné čakry základu, počátkem alchymistického Velkého díla. Tím, že se dostaneme do nejvyšší sféry (na knížecí stolec), dotyčný úspěšně otevře všechny čakry a stane se pánem nad regenerací, koloběhem života. Libuše je také symboliká, zobrazuje potřebný ženský princip, který je nutný ke spojení s mužským, jinak se Velké dílo nikdy nepodaří. Jde o zašifrovaný popis, mystérium v ryzí podobě. Máte už odvahu nepodlehnout všem poučkám?
(sun)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab