Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

V roce 1932 dva prospektoři, Frank Carr a Cecil Mayn, strávili několik týdnů hledáním zlata v horách San Pedro ve státě Wyoming. Jejich snažení však bylo neúspěšné. Jedno ho rána se však karta náhle obrátila, a to zcela neočekávaným způsobem. Poté, co odstřelili kus skály, se před nimi zjevil vchod do jeskyně dlouhé 4,5 metru a vysoké pouhých 1,2 metru. V tomto prostoru našli užaslí dobrodruzi mumii - maličkou sedící postavu, jejíž ruce i nohy byly překříženy. Vypadala, jako by byla z jiného světa.

 Po podrobnějším prozkoumání tohoto skřítka nabyli oba muži dojmu, že se jedná o člověka - trpaslíka. Sedící měl na výšku jen 18 centimetrů a ani pokud by stál, jeho výška by nepřekročila 35 centimetrů. Obličej mumie působil dojmem staršího člověka, čelo bylo nízké, oči velké, noc plochý a široký, ústa byla rovněž široká s tenkými rty. Vršek hlavy - lebky - byl plochý a pokrytý tmavou želatinovou substancí. Prsty na rukou se zdály velké v porovnání s velikostí těla. Barva kůže měla světle bronzový nádech. Nálezci vzali tělo s sebou do města Casper, kde jej prodali místnímu prodejci aut Ivanu Goodmanovi. Ten ho později odvezl do přírodovědeckého muzea k Dr. Henry Shapirovi, kde bylo tělo prozkoumáno pod rentgenem. Na fotografiích bylo vidět, že některé kosti byly zlomeny, poškozena byla i lebka, smrt byla způsobena velkou ztrátou krve.

Ve vyhotovené zprávě figuruje i stáří mumie, bylo odhadnuto na 65 let. Avšak vzhledem k tehdejším možnostem a metodám nebylo možné přesně datovat, v jakém období trpaslík žil. Když v roce 1950 Goodman zemřel, změnila mumie majitele. Koupil ji Leonard Wadler, podnikatel z New Yorku. Do jeho smrti v 80 letech nebyla mumie nikdy spatřena na veřejnosti a to, kde se v současné době nachází, není známo. Je však vypsána odměna 10 000 dolarů tomu, kdo by ji opětovně našel. Indiáni ze Severní Ameriky mají své vlastní příběhy o trpaslících. V nich se vypráví o trpasličích lidech, kteří žili v různých částech kontinentu. Šošoni jsou například přesvědčeni, že šlo o agresivní druh, který je napadal otrávenými šípy a následně pojídal jejich těla.
(zup)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761697
DnesDnes276
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3083
Tento měsícTento měsíc9380

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab