Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Pokud hledáte vhodnou dřevinu s nápadnými květy, která by mohla zakrýt nevzhledná místa v zahradě nebo rychle rostoucí dřevinu do živého plotu, můžete zvolit kalinu obecnou. Jde o vcelku nenáročný, mrazuvzdorný keř, který dobře snáší i městské prostředí. Potřebuje živné, propustné, ale stále vlhké těžší půdy. Nejlepší míst o je na slunci nebo v mírném polostínu. Kalina obecná (Viburnum opulus) kvete bíle nebo narůžověle od května do června plochým nebo kulovitým soukvětím. Vysazuje se především pro nápadné květy a podzimní červené až tmavě fialové zbarvení listů a zářivě červené plody.

Kalinu množíme výsevem semene. Plody se sbírají na podzim, semena se očistí a ihned vysejí. Vyschlá semena špatně klíčí. Kultivary se množí nejlépe bylinnými řízky, které odebíráme v červnu. Ve vhodných podmínkách snadno zakoření. Jaké kultivary kaliny obecné se nabízejí? Fructu-luteo se žlutými plody, žluté listy má Annie s Magic Gold, Nanum je zajímavá zakrslá hustě větvená forma dorůstající do výšky jednoho metru, která nekvete, ale na podzim se výrazně zbarví. Větší květy a plody můžeme očekávat od Notcutt s Variety, menší zakrsle rostoucí keř s červenými plody nabízí kultivar Compactum. Polostín bude vyhovovat kalině Aureum kompaktního vzrůstu se žlutými listy.

Ze škůdců se na kalině můžeme nejčastěji setkat s několika druhy mšic a molicí, ovšem největším nepřítelem je pro ni drobná, asi půl centimetru velká mandelinka bázlivec kalinový. Z houbových chorob se často vyskytuje padlí Microsphaera syringae, které napadá především zakrsle rostoucí kultivary a rostliny na nevhodném, suchém stanovišti.

Dříve se kalina obecná používala jako ovocná dřevina, především jako součást rosolů a zavařenin, i jako léčivka. Syrové plody se nejí pro nepříjemnou kyselou chuť. Musí se také odstranit semena, mají nepříjemnou pachuť. Ve větším množství mohou syrové plody způsobit zvracení a průjem. Listy a borka jsou jedovaté.
(vos)

DODATEK
Bílé květy kaliny symbolizovaly nevinnost a čistotu, zdobily nevěsty na cestě do kostela. Mladíci doprovázející svatební průvod si dávali kalinu za čepici.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761691
DnesDnes270
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3077
Tento měsícTento měsíc9374

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab