Půvabná růže patří po staletí mezi nejoblíbenější rostliny. Šlechtění soudobých zahradních růží se soustředilo v 19. století především do Anglie a Francie. Za posledních dvě stě let vznikl bezpočet odrůd různý ch tvarů, barev i velikostí.

Do nádob používáme především nízké keříčkové růže, často označované jako terasové. Vyznačují se úhledným kompaktním tvarem a dlouho kvetou. Dosahují maximální výšky padesát až šedesát centimetrů. Květy jsou sice menší než u standardních zahradních růží, ale bujně kvetou až do zámrazu.
Terasovým růžím se bude dařit na slunečném vzdušném stanovišti, chráněným před větrem. Půda musí být humózní a dobře propustná, kořeny nesmí stát trvale ve vodě. Pro výsadbu používáme speciální substrát pro růže nebo kvalitní kompostovou zeminu.

Před výsadbou prostokořenné růže namočíme aspoň přes noc do vědra s vodou, zastřihneme všechny zaschlé části kořenů až po místo, kde jsou pružné, pevné a tuhé. Při výsadbě dáme na dno drenážní vrstvu a vždy musí být ve dně nádoby odtokový otvor pro odvod přebytečné vody. Potom nasypeme trochu země a rozprostřeme kořeny rostliny. Zeminu navrstvíme tak, aby po zasypání bylo očkované místo, tedy zbytnělá část mezi stonkem a kořeny, těsně pod úrovní půdy.
(mav)

DODATEK
Růže nepatří do substrátu po přestárlých nebo uhynulých růžích, dostavují se výrazné známky únavy půdy často spojené s výskytem háďátka.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021010
DnesDnes148
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1030
Tento měsícTento měsíc148

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab