„Už jsem vyčerpal všechna právem daná mučení,“ krčí rameny kat. Tři stupně tortury ve čtyřech týdnech prožije katolický kněz Jan Sarkander. Skupina radních si na něj nakonec vymyslí další „lahůdky“. Marně, z kněze nedostanou jediné přiznání a zpovědní tajemství neprozradí. „Když s ním nemohli nic pořídit a sami se docela umořili, dali ho spáleného sejmout z mučidla,“ píše ihned po výslechu rychtář Jan Scintilla kardinálovi Františku z Ditrichštejna (1570-1636).
Tajemství nevyzradí
Morava se mezi lety 1620 až 1621 mele ve víru půtek katolické a protestantské víry. Jan na čas utíká do Polska. Poté se vrací a pomáhá při násilné katolizaci zdejších krajů. Moravou však otřese další převrat, protestanti triumfují a Sarkander končí v kobce. Radní jsou mylně přesvědčeni, že v Polsku jedná o vpádu nepřátelských vojsk. Navíc nechce vyzradit zpovědní tajemství Popela z Lobkovic, dalšího možného zrádce.
Listy musí obracet jazykem
Když s knězem kat skončí, obrací zmučená troska muže ve vězení listy breviáře jazykem. Zemře stále uvězněn za čtyři týdny na četná zranění. Poslední historická bádání ukazují, že Sarkander je umučen neprávem. O vpádu nepřátelských vojsk totiž jednají přímo císařovi pověřenci. Jeho soudce Václav Bítovský z Bítova, je po porážce stavovského povstání na Moravě zajat, odsouzen a popraven.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2786296
DnesDnes657
VčeraVčera1057
Tento týdenTento týden4414
Tento měsícTento měsíc16407

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab