Nikdo z knížecích družiny netuší, co jim Dracula přichystá na příští hostině uprostřed „lesa kůlů“. Odmítnout jeho pozvání se ale rovná rozsudku smrti. Kdo z nich se stane další obětí sadistických choutek jejich pána?
Řekne-li se Dracula, vybaví se nám nejslavnější upír všech dob. Historická postava valašského knížete Vlada III. Draculy (1431-1476) byla přezdívána „Tepeš“ čili „Napichovač“ lidí na kůl! Zatímco jedni tvrdí, že narážení na kůl je pro Draculu sadistickou libůstkou, jiní mají tento Vladův nekompromisní přístup k cizímu i domácímu nepříteli za promyšlený psychologický trik dle vzoru: „Dracula byl obklopen krutostí, a pokud chtěl obstát, musel být ještě krutější…“ Pravdu mají zřejmě názory oba.
Narodil se do divokých časů
Legendární valašský kníže Vlad III. Tepeš Dracula se narodil ve zdech panovnického hradu Sighisoara na dnešním území Rumunska. V jeho aristokratických žilách koluje krev slavného valašského knížete Mircey Starého z Basarabovy dynastie po otci, zatímco po matce Dracula pochází z Mušatovy moldavské dynastie. Spolu s Radu, mladším bratrem, dospívá Vlad – jako rukojmí – v tureckém zajetí, v západní Anatolii v Malé Asii uprostřed nesmírně krutého světa. Pokud se jejich otec zpronevěří dohodám – oba chlapci zemřou. Vrcholí právě osmanské dobývání Balkánu, kulminuje boj křesťanství a islámu o světovládu.
Smrt starého Draculy
Vlad II. Dracula roku 1447 je prý úkladně zavražděn, stejně jako nejstarší syn – následník. Sultán může do Valašska poslat muže „vychovaného v tureckém stylu “ – sedmnáctiletého Vlada. Dracula brzy krvavě pomstí smrt svého otce. Za pomoci sadistických metod, které se naučil od vynalézavých Turků. „…Jak nastoupil na trůn, Dracula mučil mého strýce Stanciula a rozčtvrtil ho sekyrou,“ stěžuje si třeba uprchlý šlechtic Mikuláš Olah, který nalezl azyl na dvoře Matyáše Korbona. To vše se odehraje od října do konce listopadu 1448. Dne 7. prosince dorazí do Konstantinopole zpráva, že „…Dracula byl poražen v bitvě s bílým rytířem“, jak se říkalo Humyadimu pro jeho do dáli zářící stříbrnou zbroj. Draculovi se podaří uprchnout do spřáteleného Moldavska.
Ďáblova párty mezi mrtvými
Podruhé uchvátí Vlad Ďábel, jak se mu říká, valašský trůn roku 1456. Sultán Mehmed II. se dohodl s opozičním vladařem Valašska: jakmile horkokrevnému Draculovi dojde, že ho Turci zradili, obrátí se na opačnou stranu barikády – do křesťanského tábora. Společnými silami jsou Turci vyhnáni a Dracula usedá na trůn jako vazal uherského krále. V zemi plné zrádných aristokratů vládne tvrdou rukou. Jakmile se mu někdo protiví – je naražen na kůl. Stačí, že má podezření. O počátku Draculovy vlády napsal kronikář Chalkokondyl: „…shromáždil některé ze svých bojarů, jednoho po druhém, ty, o nichž si myslel, že by ho mohli zradit a paktovat se k jeho svržení, dal zmrzačit a narazit na kůl, spolu s celou jejich domácností, bojary samy, jejich děti, ženy a služebnictvo.“ Bojaři se ho bojí, prchají ze země do exilu.
Turky čeká jen spálená země
Počátkem roku 1462 vytáhne Vladovo vojsko za Dunaj, kde krutě řádí. Ničí turecké městské pevnosti jednu za druhou. Dracula žádá podporu od uherského krále Matyáše Korbona, ale ten je poněkud laxní. Svéhlavý valašský kníže nemá ve zvyku se doprošovat. Je pevně rozhodnut bojovat v čele své domácí armády. Své muže stimuluje vlastní odvahou: vždy se žene v čele vojska. „Ten, kdo myslí na smrt, ať nechodí se mnou, ale zůstane tady!“ pronáší Dracula před bitvou. Nemůže ho vykolejit mnohonásobná turecká převaha. Pochopil, že v přímém poli nemá šanci, proto volí partyzánskou válku. Užívá taktiku „spálené země“. Obyvatelstvo se ukrylo do rumunských hor a země, kudy má kráčet 300tisícihlavá turecká armáda, zůstala opuštěná. Bez dobytka, potravin a se zasypanými studnami s pitnou vodou, Turka zde čeká jen strádání…
Tisíce tureckých hlav na kůlech
Dunaj Turci překročí za noci, ale Vlad Ďábel udeří a po rozednění může zděšený sultán – z druhého břehu zcela bezmocně – zírat, jak divocí Valaši masakrují jeho elitní jednotky. Pak se Vlad III. Tepeš stáhl a začal s partyzánskou válkou. „Tyran (Nehned II.) pochodoval sedm dní, avšak nic nemohl nalézt, ani lidi, ani dobytek, potravu ani nic k pití,“ vzpomínají kronikáři. Sultánovo vojsko je demoralizováno.
Dracula však chystá další děsivé překvapení: když turecká armáda přitáhne do pusté osady Tirgoviště, najde pláň, hustě pokrytou kůly s nabodnutými lidmi. A tisíce tureckých hlav! Zděšení Turci se obrátí na ústup, ale po cestě nacházejí stále nové a nové kůly. A do toho Tepešovy neutuchající partyzánské přepady. Není noci, kdy by alespoň krátce nezaútočil. Turci jsou v koncích.
Úkladně zavražděn
Podle takzvané „slovanské“ verze Dracula jednoho dne vystoupil na kopec nad bojištěm, odkud se pln hrdé radosti dívá za prchajícími Turky. Stojí tu sám a nechráněn…, když vtom k němu přiskočí jeden z jeho vlastních mužů, proradný zrádce – a probodne Draculu kopím.
Upírský román
Veškeré krvavé praktiky knížete Vlada III. Tepeše byly inspirací pro román irského spisovatele Brama Stokera (1847-1912), který se zabýval tajemnými vědami, čarováním i nejrůznějšími pověrami. Vznikl tedy román o pravzoru všech moderních upírů – hraběti Draculovi. Je pravdou, že obsahuje zásadní zpověď literárního Draculy, která se téměř ve všem shoduje s historickými reáliemi.
(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2786316
DnesDnes677
VčeraVčera1057
Tento týdenTento týden4434
Tento měsícTento měsíc16427

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab