Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Čeští vědci z Akademie věd testují nové potenciální cílené léky proti nádorům, které již prokázaly svoji schopnost při laboratorních pokusech na myších. Tyto látky pak navíc měly pomáhat vybudit organismus k vlastní akci proti rakovině. Oproti tomu současná plošná chemoterapie přirozenou obranyschopnost organismu naopak podkopává. Lékaři nyní zastávají názor, že ten, kdo nakonec musí udělat konečnou práci v těle, je imunitní systém. Mikrobiologové dokázali nová léčiva otestovat zatím na čtyřech typech nádorů. Avšak na rozsáhlejší pokusy Akademie věd nemá dostatek financí. Ve všech pokusných případech nově vyvíjená látka zabrala, a to cíleně jen na samotné nádory. Na ostatní tkáně pak neměla žádné vedlejší účinky.
Tato léčiva mají u myší až stoprocentní účinnost. Jestli budou obdobně úspěšná také u lidí, odpoví až teprve patřičné klinické testy. Právě na ty ovšem Akademie věd nemá peníze. Do podobných pokusů a testů obvykle investují finance farmaceutické firmy, pokud ale léky v testech neuspějí, o všechno přijdou. Akademie věd proto permanentně shání někoho, kdo by vložil peníze do zatím celkem nejistého úkolu, který se však svým významem jeví dosti slibně jako kvalitativně nový způsob terapie. Za objevem nových účinných látek stojí i na naše poměry ojedinělá spolupráce třinácti pracovišť - od makromolekulární chemie přes mikrobiology až po významné vysoké školy. Tento slibný objev nyní chrání už dvaadvacet patentů.
(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761701
DnesDnes280
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3087
Tento měsícTento měsíc9384

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab