Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Jde o nepříjemnou záležitost, kterou v Česku trpí na 300 000 lidí. Narušuje proces přirozené obměny kůže. Kožní buňky se obměňují během tří až čtyř dnů namísto čtyř týdnů. Organismus se totiž mylně domnívá, že bojuje proti viru nebo léčí ránu. Člověku pak naskakují ošklivě vypadající červené skvrny, které se neustále loupají a navíc silně svědí. Lékaři tuto nemoc považují za jedno z psychicky nejnáročnějších onemocnění. Psoriáza není nakažlivá, ale lidé se šupinatých, praskajících a mnohdy krvavých skvrn štítí, což často vede k sociální izolaci pacientů.
Lupénka může postihnout kteroukoli část těla - ruce, nohy, nehty, hlavu, dokonce i genitálie nebo bradavky, což je navíc velmi bolestivé. Téměř u třetiny pacientů se vyvine psoritická artritida, bolestivě postihující klouby. Příčinou nemoci je porucha imunity. Spouštěčem může být mýdlo nebo jiné parfémované výrobky. Asi u 10 procent lidí se lupénka vyrazí pouze jednou, pak navždy zmizí. Nejčastěji postihuje lidi mezi 15 až 30 lety a pak mezi 50 a 60. Ve třetině případů jí už trpí někdo z rodiny. Pokud mají lupénku oba rodiče, je dědičnost padesátiprocentní. Zhoršuje se v zimě, lepší v létě. Účinným lékem je fototerapie, u někoho může ale sluneční záření stav zhoršit. Nejmodernějším typem léčby je biologická léčba.
(ksa)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761700
DnesDnes279
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3086
Tento měsícTento měsíc9383

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab