Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Podle čínské medicíny lze lidi rozdělit do několika skupin v závislosti na jejich vzezření, vzorcích chování a typu onemocnění. Několik základních konstitučních typů je rozdělením pouze hrubým a vůbec neznamená, že každý člo věk se musí přesně zařadit do jednoho z nich. Existuje řada kombinací a nikdo není stoprocentně typ horký ani stoprocentně typ chladný.

Horký typ
Jde o člověka, kterého nelze přehlédnout pro jeho dynamičnost hraničící s výbušností a snadnou drážditelností. Typ vedoucí osobnosti buďto doma nebo na pracovišti, kde rozhazuje rukama nad hlavou a přísným hlasem uděluje příkazy. Bývá k nezastavení. Po stránce zdravotní má tento typ sklon k vysokému krevnímu tlaku a srdečním nemocím, mívá zarudlý obličej či nos, trpí pálením žáhy. Je horkokrevný, má žízeň na studené nápoje.

Nevhodné potraviny pro horký typ:
Potraviny, které jsou svým charakterem teplé a horké, kořeněné, větší množství kávy, červeného vína, tvrdý alkohol, jehněčí a vepřové maso a maso grilované, dlouho pečené či uzené.

Suchý typ
Člověka tohoto typu rozpoznáme podle pleti postrádající potřebný lesk, lámavých suchých vlasů a nehtů, pokašlávání a chraptění. Suchý typ je vyhublý, bývá neklidný a lekavý, v noci se potí a nesnese na nohou peřinu. Chybí mu potřebný „olej“ v motoru, proto není tak výkonný a snadněji se „zadře“, což jej právě připravuje o potřebný klid k regeneraci. Je pedant a má rád kolem sebe pořádek. Po stránce zdravotní má problémy se suchou kůží a sliznicemi, sklonem k depresím.

Nevhodné potraviny pro suchý typ:
Vysušující potraviny a nápoje: káva, čaj, jehněčí, ostré, přesolené, pečené a grilované jídlo, horké potraviny.

Vlhký typ
Pro tuto konstituci je typické hromadění, a to na jedné straně hromadění vody v organismu se sklonem k otokům a na druhé straně hromadění kilogramů. Člověk tohoto typu si často stěžuje na pocit tíhy celého těla či nohou, bývá unavený po jídle či nezbytném odpoledním pivu, má sklon k neustálému přemýšlení a švejkovskému filozofování, často trpí na nadýmání a průjem. Nepřekypuje zrovna energií. Po stránce zdravotní má potíže se zažíváním, později s klouby a páteří. V noci chrápe.

Nevhodné potraviny pro vlhký typ:
Studené a osvěžující potraviny, mléčné výrobky, sladkosti, množství ovoce, vejce, pivo a bílé víno.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761702
DnesDnes281
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3088
Tento měsícTento měsíc9385

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab