Cibule kuchyňská (Allium cepa), která se sklízí právě v této době, má opravdu pozoruhodná lidová přízviska, například elixír intelektuálů nebo klenot mezi zeleninou. Cibulová bulva známá z dnešní podoby pochází ze stepních oblastí západní Asie a je jednou z nejstarších kulturních rostlin lidstva. Římané jí říkali velká perla, ovšem nebyli první, kdo ji používal. Sumerský text z doby 2000 let před n. l. zmiňuje cibulová pole a Chammurapiho zákoník, slavný právní kodex babylónského krále pocházející zřejmě z roku 1686 před n. l., už myslel na příděly cibule pro chudé.
Cibuli dostávali jako mzdu otroci pracující na stavbě pyramid. V Egyptě byla v té době velice ceněná, protože byla zároveň obětním darem bohům a sloužila jako potrava mrtvým na cestu do zásvětí. Ke svému velkému překvapení nalezl její zpráchnivělé zbytky americký archeolog Howard Carter roku 1922 i v Tutanchámonově hrobce.
Do Evropy ji rozšířili Římané jako jednu ze základních legionářských potravin. Stejně jako tulipány ji ve velkém začali pěstovat Holanďané a brzy se stala oblíbeným druhem zeleniny.
Cibule je opravdu cenným přírodním zdrojem. Obsahuje éterické oleje, vitaminy A, B1, B2, C, E, stejně jako rodově příbuzný česnek účinný allicin, organické kyseliny asparagovou, nikotinovou, citronovou, octovou, fumarovou, kávovou, linolovou, oleanolovou a oxalovou a vedle jiných i poměrně vzácné prvky jód, lithium a zinek.
Paracelsus radil: „Snězme alespoň šest cibulí a devět stroužků česneku týdně.“ Intuitivně věděl, že cibule působí proti celé škále bakterií. Podle soudobých poznatků dokáže potírat trichomózní aktivitu v ženských pohlavních orgánech, kterou způsobuje bičenka poševní (Trichomonas vaginalis). Likviduje také zárodky, které mohou vyvolat zánět močového měchýře a ledvinové infekce. Cibulová šťáva pomáhá zevně při léčbě bradavic, štípanců, nežitů, abscesů, popálenin a bolestí v uších a ve formě obkladů při výronech. Jako prostředek proti nachlazení nebo jako prevence byla oblíbená už mezi našimi praprababičkami. Jakmile začalo někoho škrábat v krku, mazaly krajíc chleba máslem a na něj hustě sypaly drobně pokrájenou cibuli.
(kj)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760438
DnesDnes484
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1824
Tento měsícTento měsíc8121

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab