Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Všestranný pupečník asijský

Za zázračný elixír života se považuje tradiční asijs ká léčivá rostlina pupečník asijský (Centella asiatica), Gotu -Kola. Je prastarým léčivem indické ayurvédy a není bez zajímavosti, že rostlinu před meditací konzumovali jogíni v Himalájích.

Rostlina je bohatým zdrojem vápníku, hořčíku, sodíku, draslíku, selenu a chromu. Tato skladba zaručuje protinádorové působení a pomoc při léčbě diabetu druhého typu na inzulínu nezávislém. Léčebné účinky této rostliny ocení lidé s revmatickými obtížemi, neboť její užívání napomáhá k vytváření kloubního maziva - chrání před artritickými změnami. Pupečník je doporučován při křečových žilách, hojí vnitřní rány a vředy, léčí cirhózu, astma, zlepšuje krevní oběh, zabraňuje usazování cholesterolu.

Pupečník u nás dnes patří do kategorie tak zvaných mozkových nutrientů, protože významně přispívá k posílení paměti, lepší koncentraci, zvýšení inteligence, zlepšení příznaků Alzheimerovy choroby a senility. V kombinaci s gingem a rozmarýnou je osvědčeným podpůrným léčivem při léčbě mozkové ischémie. Gotu - Kola se používá k regeneraci nervové soustavy, kterou zklidňuje, odstraňuje nervové blokády u psychických onemocnění, včetně depresivních stavů, mírní stres, úzkost, strach. Pupečník asijský lze využívat na zlepšení krevního oběhu, léčí lupénku, bércové vředy, ekzémy a mnoho dalších kožních problémů. Osvědčuje se rovněž při hypertenzi, proti křečovým bolestem a kolikám, v urologii je Gotu - Kola využívána jako močopudný prostředek. Jeho léčivé účinky ocení také ženy na regulaci menstruačního cyklu, s ženskými problémy jako jsou například výtoky, klimakterické obtíže. Kromě toho tato léčivka zvyšuje pružnost kůže, zlepšuje růst vlasů a nehtů, její blahodárné účinky se projevují v boji s celulitidou.

Užití
Vnitřně se používá jako nálev - čaj. Připravuje se zalitím dvou lžiček sušeného pupečníku 200 ml vroucí vody a nechá deset minut louhovat.

Pěstování
K úspěšnému pěstování této tropické rostliny je zapotřebí klasický zahradnický substrát. Vyžaduje dostatek tepla, světla, vody a vzdušné vlhkosti. Přes léto se pěstuje venku v nádobě či na záhoně. Přihnojovat můžeme jakýmkoli organickým hnojivem. Pupečník není mrazuvzdorný, proto jej pěstujeme jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Dobře bude vypadat v závěsném květináči nebo v truhlíku.

Ašvagandha - sibiřský ženšen

Witánie snodárná - ašvagandha je nazývána také indickým ženšenem. V Mezopotámii byla známa jako narkotikum, ve starých indických spisech je kořen ašvagandy oslavován jako zázračný životodárný prostředek. Do Evropy byla witánie poprvé dovezena v šestnáctém století.
Keř dosahuje vzrůstu až 1,5 metru, využívá se nať i kořeny, které mají hořkou chuť. V ayurvédské a přírodní medicíně se witánie snodárná používá na posílení imunitního a nervového systému, působí protizánětlivě, zejména u artritidy. Působí jako velmi účinné afrodiziakum, v lidové medicíně se využívá při rekonvalescenci po těžkých nemocech, při fyzickém a duševním vyčerpání. Mezi indickými manažery je tato bylina velmi oblíbeným prostředkem se sedativními účinky, navíc byl u kořene prokázán pozitivní vliv na funkci mozku a zlepšení schopnosti získávání a uchovávání informací. Díky svým tonickým účinkům napomáhá ašvagandha proti stresu, k získání životní energie.

Užití
Užívá se tři až pět gramů drogy denně, kořen i nať, jako odvar 0,25 - 0,4 l denně. Výborné účinky má pět gramů suché rozemleté drogy uvařené v mléce nebo ve vodě s medem. Tinktura se připravuje ze sto gramů suché drogy nebo 125 gramů čerstvé na 500 ml šedesátiprocentního alkoholu. Nechá se sedm dní naložená v temném místě a každý den se protřepe. Osmý den se scedí a může se užívat.

Pěstování
Witánii lze pěstovat ze semen. Klíčí při pokojové teplotě. V teplých dnech můžeme vysazovat na venkovní slunečné stanoviště. V našich venkovních klimatických podmínkách nepřezimuje, proto je víceleté pěstování možné jen ve větších květináčích a v bytových podmínkách.

Aztécké sladidlo

Bez problémů za oknem se dá pěstovat dekorativní zajímavá rostlina Lippia dulcis Colada neboli aztécké sladidlo. Jeho zvláštností je skutečnost, že je tisíckrát sladší než rafinovaný cukr a přitom nemá žádné kalorie. Používají se buď čerstvé nebo sušené listy k slazení nápojů, moučníků a jiných jídel. Sušením se sladivost znásobí.

Pěstování
Lippia dulcis Colada dorůstá výšky až pětadvaceti centimetrů a tvoří až metrový dekorativní převis, proto je vhodné vysazovat ji do závěsného květináče. Pro úspěšné pěstování potřebuje světlé, slunečné místo, dostatečnou zálivku a také speciální substrát na bylinky. Celoročně ji lze pěstovat jako pokojovou květinu, v létě bude vděčná za slunečné venkovní stanoviště. Při přezimování ji nevystavujeme teplotám pod deset stupňů Celsia, jinak listy zčervenají a opadají. Optimální teplota je mezi deseti až patnácti stupni Celsia. Substrát udržujeme mírně vlhký.
(mv)
Máte o tyto byliny zájem? Objednat si je můžete v pracovních dnech na telefonu 472 744 568, 844 111 172 nebo 603 501 236. Cena rostlin je přiznivá, její aktuální výši vám sdělí na uvedeném telefonu. Poštovné 120 Kč. Z důvodu náročnosti balení je minimální objednávka dvě libovolné rostliny. Pozor, při odběru 3 a více rostlin od nás získáte další bylinu zdarma dle svého výběru.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761699
DnesDnes278
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc9382

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab