Naši realitu vytváří náš úhel pohledu. Když uvízneme ve vlastních přesvědčeních, naše realita ustrne, zaostává, počne nás tísnit. Začínáme být vázáni ke své připoutanosti, protože jsme ztratili schopnost rozpoznat, že máme na vybranou a můžeme se jí zbavit. Když se na sebe podíváme do zrcadla, často v mysli slýcháme příběh o tom, co vidíme: vymezení vlastního já ve formě identity, která vychází z našich „dohod“, což jsou myšlenky a přesvědčení, jimž přitakáváme. Tato identita vychází z ideologicky podbarvených názorů, jež k nám doputovaly z rodiny, kultury, náboženství, vzdělávání, od přátel i z dalších zdrojů.
Do obrazu sebe sama si promítám hodnoty a vlastnosti, jež jsou odrazem mých přesvědčení. Čím více na těchto přesvědčeních lpím, tím méně jsem schopen vidět, kým jsem v této chvíli, a tím méně mám svobody, abych si dokázal zvolit jinou cestu nebo vidět život z nové perspektivy. Jak moje připoutanost sílí, ztrácím povědomí o svém autentickém já, protože mi ho zakrývají filtry mého systému víry.
Jakmile si člověk stoupne před zrcadlo, slyší hlas primárního nástroje, který užívá, aby si ochočil sebe sama. Tento hlas je trestem za to, že dotyčný nedostál očekávání - je to sebeodsudek. Sebeodsudek sídlí tam, kde by mělo v optimálním případě sídlit sebepřijetí. Naše připoutanost k těmto negativním názorům a sebeodsudkům se může stát natolik běžnou, že už ji ani nevnímáme jako odsudek a přijímáme ji coby součást toho, kým jsme.
Ze všech přesvědčení, od nichž je třeba se v životě oprostit, je nejpodstatnější tohle: Zbavte se připoutanosti, která vám říká, že k tomu, abyste byli šťastní, musíte dosáhnout nějakého ideálu či dokonalosti. A jde tady nejen o to, jak vypadáme, ale také o způsob uvažování, o filozofii, kterou se řídíme, o naše duchovní záležitosti, místo ve společnosti a tak podobně. Všechny tyto věci tvoří podmínky, na jejichž základě sami sebe přijímáme.

SOUTĚŽ
Soutěžní otázka: Jaké národnosti je spisovatel Don Miguel Ruize?
Tři vylosovaní čtenáři, kteří zašlou správnou odpověď do dvou týdnů, získají zajímavou knihu od Dona Miguela Ruize ml. Pět stupňů připoutanosti z nakladatelství Euromedia Group, k. s., z níž je naše ukázka. Odpovědi zasílejte na adresu redakce nebo e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2786292
DnesDnes653
VčeraVčera1057
Tento týdenTento týden4410
Tento měsícTento měsíc16403

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab