Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Tělesná aktivita zvyšuje přirozenou pružnost těla, posiluje svalstvo, uklidňuje, snižuje pocit úzkosti, působí proti depresi a podrážděnosti a zlepšuje spánek. Například jóga vám pomůže harmonizovat a aktivovat tělo i mysl. Pravidelné cvičení má blahodárné účinky na organismus. Z jógy vybíráme jednu pozici, která v sobě spojuje mnohá pozitiva a má výrazné relaxační a ozdravné účinky. Je to jednoduchý cvik, který jistě znáte z dětství: sarvangásana - svíčka.
Lehneme si s nataženýma nohama na zem a ruce položíme dlaněmi dolů podél těla. Stáhneme břišní svaly a napneme nohy. Přitlačíme dlaně na podlahu a začneme pomalu zvedat nohy od země, až jsou kolmo k tělu. Poté zvedneme hýždě a dolní část zad od země. Během stoupání jsou nohy v celé délce spojeny. Když uvedeme tělo zhruba do svislé polohy, položíme nejprve levou ruku na partii levé ledviny a podepřeme si ji, potom učiníme totéž s pravou rukou a tělo vyrovnáme, vtáhneme zadeček, napneme nohy a prsty na nohou směrem vzhůru.
Zůstaneme v této poloze zpočátku asi jednu minutu a postupně prodlužujeme dobu výdrže až na tři minuty. Snažíme se dýchat zhluboka a bez přerušení. Při návratu z pozice nejprve ohneme co nejpomaleji nohy v kolenou, až se dostanou nad obličej, na podlahu položíme pravou a poté levou nohu. Potom skláníme dolní část zad, až znovu spočine na podlaze. Pomalu napneme nohy, až jsou znovu vertikálně ve vzduchu, a poté je s nepokrčenými koleny co nejpomaleji skláníme, až spočinou na podlaze.
Tato jednoduchá pozice má řadu skvělých účinků na náš organismus: podporuje krevní oběh ve vnitřních orgánech a odlehčuje srdci, vede k prokrvení mozku, páteře a pánve. Posiluje a vyrovnává centrální nervový systém, odstraňuje stres a nespavost, zbavuje organismus škodlivin. Pomáhá při hemoroidech, močových a menstruačních problémech, zmírňuje bolesti při křečových žilách, tlumí otoky a únavu nohou. Snižuje váhu, neboť bradu tlačíme proti štítné žláze, která je tak stimulována, uvolňuje orgány v břiše, omlazuje pohlavní žlázy a pohlavní orgány.
(žuk)
DODATEK
Některé lékařské studie tvrdí, že tento cvik je účinným prostředkem k léčení astmatu, je doporučován i ženám po porodu. Šestinedělky mohou mít místo natažených nohou nohy ohnuté v kolenou.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761689
DnesDnes268
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc9372

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab