Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Náš prapředek uměl pracovat oběma rukama stejně šikovně, ale stále komplikovanější práce ho nutily ke specializaci. Pravá ruka řízená analytickým levým mozkem převzala to, co bylo technicky proveditelné, ale levá ruka „programovaná“ levým, intuitivním, mozkem se ve světě techniky pomalu ztrácela. Asi devadesát procen t všech lidí jsou praváci. V tom se lišíme od ostatních živočichů, kteří používají všechny končetiny stejnoměrně.
Mnoho současníků si pamatuje doby, kdy se leváctví považovalo za něco nepřirozeného a jaké škody rodiče a učitelé předěláváním leváků na praváky napáchali. Řada lidí se s tím vyrovnává i v pokročilém věku. V extrémních případech docházelo dokonce k poruchám řeči a k poklesu inteligence. Ale leváci to prostě neměli a ani nemají jednoduché, neboť se zjistilo, že nebezpečí úrazu je u leváků pětkrát větší než u praváků, leváci dokonce mají o devět let kratší život! Zdá se, že dědičné založení nehraje u leváctví významnou roli, neboť u osmdesáti pěti procent všech dětí leváků, jsou oba rodiče praváci.
(jam)

DODATEK
Levou rukou maloval Leonardo da Vinci Monu Lisu, levou rukou opracovával Michelangelo mramor, levou rukou psal Albert Einstein.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761705
DnesDnes284
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3091
Tento měsícTento měsíc9388

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab