Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Odhaduje se, že příznaky jarní únavy zažívají až tři čtvrtiny populace a mnohem častěji ženy. Právě při přechodu od zimy k jaru se totiž setkává celá řada vlivů, které jsou pro organismus zátěží.
Na vině je
.....počasí…
Zima je časem odpočinku, mnohá zvířata tráví chladné měsíce posilujícím spánkem a naši předkové v tomto období odpočívali po práci na polích. My chodíme do práce stejně jako v létě a na stejnou činnost musíme vydat více energie. Ale chladné počasí dokáže vyčerpávat samo o sobě. S virózou, rýmou nebo nachlazením se během zimy potýká skoro každý z nás. I znečištěný vzduch při dlouhodobé inverzi je pro náš organismus velkou zátěží. S příchodem jara se navíc pravidelně opakují výkyvy teplot, což organismus také vyčerpává.
…. světlo
Světlo přispívá k tvorbě hormonu serotoninu, který člověk potřebuje pro pocit dobré nálady a vyrovnanosti, naopak pokud je světla málo, tvoří se v těle „uspávací“ hormon melatonin. Ten člověka utlumí, takže je zcela přirozené, že se v zimě špatně probouzíme (ještě za tmy), během dne se nám chce spát a pociťujeme zvýšenou únavu, odpoledne se již těšíme do postele.
… čas
Velkým problémem pro lidi citlivé na vnější vlivy bývá časový posun. Na zkrácení poslední březnové neděle o hodinu by se lidé měli připravit v předstihu asi dvou týdnů. Vhodné je postupně po pěti minutách dříve vstávat, aby s přesunutím hodinových ručiček tělo změnou biorytmu neutrpělo nepříjemný šok.
… životní styl
Pocity jarní únavy zvyšuje i životní styl v zimě, neboť v chladných měsících se všeobecně lidé méně pohybují, méně chodí ven a konzumují i bohatší stravu na tuky a cukry. Stejně nebezpečná jako „tělesná“ únava je i duševní vyčerpání. Ačkoli si to lidé mnohdy neuvědomují, zdroje stresu jsou všude kolem nás. Zvlášť pro oslabený organismus mohou mít důsledky v podobě deprese nebo akutního onemocnění.
(jam)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761692
DnesDnes271
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3078
Tento měsícTento měsíc9375

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab