Kdysi se běžně rodilo doma. Po přesunu porodů do nemocnic se změnilo mnohé - prožívání porodu samotného, poporodní péče i předávání mateřských zkušeností. V padesátých a šedesátých letech se tak rodila generace lidí, kteří byli po porodu separováni, děti ne byly okamžitě kojeny atd. Odborníci se domnívají, že tito lidé prožili velké emoční zranění. Byla totiž porušena tzv. „zlatá hodina“ (první hodina po porodu), o které se již dnes ví, že je velmi důležitá pro vztah matky a dítěte. Porušení tohoto prvokontaktu přitom zřejmě souvisí s řadou raně vývojových poruch (schizoidních, narcistických a podobně).
Zahraniční odborníci dnes tvrdí, že první hodina po porodu je pro matku a dítě zcela klíčová. Proto by matce nemělo být dítě odebíráno, maminky by se měly s děťátky seznamovat nerušeně „tělo na tělo“. Odnášení dítěte personálem porodního sálu kvůli kontrole zdravotního stavu, přeměření a převážení prý není vhodné a ani nutné. Zkušená sestra či pediatr by měli být schopni provést základní vyšetření kojence na těle matky a další úkony, jakými jsou mezi jiným koupání, vykapávání očí, injekce nebo krevní testy klidně počkají až po prvním kojení.
Zástupci Světové zdravotnická organizace (WHO) říkají: „Tělesný kontakt s matkou je nejlepším prostředkem k udržování tělesné teploty dítěte. Tento kontakt se doporučuje i z hlediska psychologického, poskytuje dítěti pocit bezpečí. Pro dítě je výhodné, když se střetne s bakteriemi na kůži své matky, nikoli s bakteriemi zdravotníků. Dítě se snadněji přizpůsobí té obrovské změně, která pro ně příchodem na svět nastala, neboť tato změna je provázena vjemy, které důvěrně zná - hlas matky, její dech a srdeční rytmus, pach.“
Z výzkumů, jež byly prováděny, mimo jiné vyplynulo, že pokud se podaří první kojení do hodiny po porodu, zvyšují se šance dítěte na přežití i pravděpodobnost, že bude matka své dítě dlouho výlučně kojit. Osobní kontakt s dítětem v těle matky navíc spouští řadu chemických procesů, v jejím těle se vyplavuje „hormon lásky“, který je základem mateřské intuice atd.
(šál)