Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Že je zdraví nejcennější hodnotou si člověk někdy uvědomí, až když ho potká nějaká nemoc, zdravotní potíže. Na celkovou pohodu, dobrou fyzickou a psychickou kondici má nepochybně vliv životospráva, životní styl. O tom, zda se umíte nemoci ubránit, jak moc si

svého zdraví ceníte, se můžete dozvědět z našeho zábavného testu. Vyberte si vždy jednu z možných odpovědí a nakonec body sečtěte.

1. Dokážete otevřeně hovořit o svých pocitech?

a) nemáte s tím žádný problém 3

b) když máte krizi, snažíte se tím nikoho neobtěžovat 1

c) záleží na tom, co máte na srdci, co vás trápí 2

2. Věříte na alternativní způsob léčení, bylinky?

a) moc ne 1

b) v prevenci i v nemoci mohou tělu prospívat 2

c) člověk by měl vyzkoušet všechno 3

3. Chodíte pravidelně k lékaři?

a) pouze tehdy, když vás něco bolí 1

b) preventivní prohlídky si hlídáte 3

c) záleží na okolnostech 2

4. Jste spokojení se svým zaměstnáním?

a) nemůžete si stěžovat 2

b) něčím se živit musíte 1

c) máte štěstí, že vás naplňuje 3

5. Co vám pomůže, když jste ve stresu?

a) pořádná porce dobrého jídla, něco ostrého na kuráž 1

b) kvalitní a dlouhý spánek 3

c) to je různé 2

6. Znáte svou rodinnou anamnézu?

a) u vás doma se o nemocech nemluvilo 1

b) do určité míry ano, i když vše není dědičné 3

c) ano, většina chorob má genetický základ 2

7. Co si myslíte o alkoholu?

a) v rozumné míře může být zdraví prospěšný 3

b) dá se na něm vypěstovat závislost 1

c) patří k životu 2

VYHODNOCENÍ

7 - 11 bodů: Jak naznačuje počet dosažených bodů, své zdraví zřejmě vůbec neřešíte. Teprve ve chvíli, kdy je bolest takřka nesnesitelná, se snažíte vyhledat odbornou pomoc. Když si na talíři dopřáváte, většinou nepřemýšlíte o tom, zda tím nějak ubližujete svému tělu, jak se to z dlouhodobého hlediska odrazí na vašich křivkách, hmotnosti, celkové pohodě. Podstatné je, že vám chutná, chcete si zkrátka v životě užívat, zabývat se příjemnými věcmi. Nad nějakými hříchy v souvislosti se zdravím zřejmě nepřemýšlíte.

12 - 16 bodů: To, že zdraví máte jen jedno, si plně uvědomujete. Víte dobře, že když sedíte celý den za počítačem, nemůžete přijít z práce domů a udělat totéž. Ani shon, ve kterém neustále žijete, není nic zdravého. Někdy se vám vaše odhodlání, pevná vůle k tomu se zdravě stravovat, pravidelně hýbat, tělu dopřávat, co je mu prospěšné, daří v reálném životě uskutečňovat jednou s dobrým, jindy s mizivým výsledkem. Víte, že v tomto směru máte rezervy.

17 - 21 bodů: Podle bodového skóre lze usuzovat, že zdraví rozhodně nestavíte na druhou kolej. Jste si vědomi toho, že správná životospráva výrazně ovlivňuje jak psychickou, tak fyzickou pohodu. Důležitost přikládáte nejen výběru potravin, ale máte na paměti, že stejně důležité je vedle pestrého jídelníčku také střídat práci s odpočinkem, věnovat pravidelně svůj čas fyzickým aktivitám, dostatečnému spánku, svým koníčkům, zálibám, příjemným činnostem. Uvědomujete si, že fyzické zdraví s psychickým jsou spojené nádoby a snažíte se o ně co nejlépe starat. K takovému výsledku si můžete jen gratulovat.

(se)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3076822
DnesDnes252
VčeraVčera461
Tento týdenTento týden2723
Tento měsícTento měsíc252

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab