Pilulka je nejjistější ochranný prostředek
Chyba! Jiné ochranné prostředky s hormony jsou právě tak jisté, například antikoncepční kroužek nebo hormonální náplast k nalepení na kůži. Oba dva prostředky zatěžují játra méně, poněvadž hormony nepřecházejí do krve trávicím traktem jako tabletky.
Kdo kojí, nemůže otěhotnět?
Ale ano! Již při čtyřhodinové přestávce při kojení může koncentrace hormonu „prolaktinu“ (podporuje produkci mléka, ale potlačuje uvolnění vajíčka) v těle klesnout tak, že k uvolnění vajíčka přece jen dojde.
Zapomněli jste si vzít pilulku? Nevadí. Jednou není jako nikdy.
Ale kdež! Stane-li se to v prvním nebo třetím týdnu užívání pilulky, může poté dojít k uvolnění vajíčka. Nepomůže, když druhý den spolknete dvě pilulky. Rada zní: tabletky užívat až k příští menstruaci a během této doby se kromě toho chránit například kondomem.
Během menstruace není nutná ochrana
Špatně! K uvolnění vajíčka dochází normálně v polovině cyklu, tudíž dva týdny před další menstruací. Stane-li se tak ale několik dní dříve než obvykle, je to nebezpečné. Spermie mohou přežívat až sedm dní ve vejcovodech nebo děloze. A stane-li se, že se dostanou dovnitř během menstruace, vyvstává dobrá šance, že narazí na vajíčko a oplodní ho.
Kdo je po dlouhou dobu chráněn hormony, nemůže tak rychle otěhotnět.
Přijde na to! Většina hormonálních metod nepůsobí negativně na plodnost, jinak by zapomenutí jedné pilulky nebyl problém. Jak rychle přirozený cyklus „naskočí“, je odvislé od dávkování hormonů. Při tříměsíční injekci může trvat i rok, než se obnoví uvolňování vajíčka. Při hormonálním kroužku to naproti tomu trvá často jen devatenáct dní.
(alž)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104564
DnesDnes635
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1511
Tento měsícTento měsíc13657

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab