Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Jestliže se chystáte na hory, neměli byste si do zavazadla zapomenout přibalit kvalitní krém se silným UV filtrem. Důležité je uvědomit si, jaký typ pleti máme, a podle toho zvolit vhodnou ochranu. Slunce na horách je velmi intenzivní, ale často si to neuvědomujeme, neboť jeho síla se nám zdá tlumená nízkými vnějšími teplotami a foukajícím větrem, který nás neustále ochlazuje.
V mrazivém počasí dochází i ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Suché oči se projevují pocitem drhnutí víček až bolestí očí. Nadměrné slzení je nepříjemné vzhledem k hrozící dermatitidě a navíc není příliš společensky únosné. Kůže víček, stejně jak okolí očí jsou totiž velice citlivé.
U mnoha lidí dochází v tomto období k tzv. chladové alergii. Ta postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a velmi často právě obličej. Takto vzniklá svědivá vyrážka pak může zkazit vytouženou dovolenou. UV záření ohrožuje nejen ty, kdo se rozhodnou pro vysokohorskou turistiku a lyžování, ale také ty, kdo se za teplem a sluncem vydávají do exotických krajin. Tady je třeba vyvarovat se vzniku tzv. solární keratopatie, nebo-li poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky, odraženými od bílého sněhového podkladu. Prevencí jsou kvalitní, dostatečně přiléhající ochranné brýle.
Pokud nosíme brýle, otázka je, zda je používat i při sportech, nebo máme volit nějakou jinou alternativu? Na jedné straně při nošení klasických brýlí hrozí při pádu poranění obličeje a očí, na straně druhé, při jízdě bez správné korekce zraku je větší šance na přehlédnutí překážky s následným pádem. Řada sportujících dnes nosí při zimních sportech kontaktní čočky, přestože je po zbytek roku běžně nepoužívá. Za tímto účelem jsou nejčastěji používány bezúdržbové, jednodenní čočky. Ráno nasadím, večer vyhodím. Řešení se najde i pro ty, kteří čočky nenosí. Existují speciální ochranné sportovní brýle, ve kterých je možno přímo nainstalovat příslušnou dioptrickou korekci. Kombinace dvojích brýlí je nepohodlná, ne příliš praktická a částečně i nebezpečná. Zásadní rozdíl mezi korekcí brýlemi a kontaktními čočkami je v zúžení, respektive rozšíření periferního prostorového vidění.
(mav)

DODATEK
Ideálním materiálem sportovních brýlí je polykarbonát s UV filtrem. Kromě ochrany proti záření poskytuje i dostatečnou pevnost proti rozbití a následnému poranění úlomky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3076790
DnesDnes220
VčeraVčera461
Tento týdenTento týden2691
Tento měsícTento měsíc220

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab