Tuky v lidské výživě tvoří stavební složku buněk, patří k nejvydatnějšímu zdroji a zásobárně energie. Jsou zodpovědné za různé metabolické procesy v těle člověka, zúčastňují se produkce hormonů. Pomáhají zlepšovat zdraví srdce a cév, udržovat nervovou soustavu v dobré kondici, zlepšovat funkci imunitního systému a mají řadu dalších nezastupitelných funkcí.
Není tuk jako tuk
K nejzdravějším patří olivový olej. Extra virgin je základní ingrediencí pro teplou i studenou kuchyni, dá se používat jak na smažení i fritování bez toho, aby se připálil. Odolnost je daná vysokým obsahem nasycených mastných kyselin. Při pečení se ale ruší jeho originální chuť, při dlouhém vaření se ztrácejí jeho cenné látky. Mezi nutričními odborníky je vysoce ceněn řepkový olej pro optimální poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Nerafinovaný se hodí spíš do studené kuchyně, lze ho však použít i na tepelnou úpravu potravin.
Máslo chutná nejlépe namazané na pečivu. Je ideální do studené kuchyně i na pečení. Na smažení se nehodí, neboť se při vysokých teplotách rychle přepaluje. Margaríny jsou dobré na pečení, dušení pokrmů či do studené kuchyně. Neměl by se používat na smažení a fritování, neboť se rychle připaluje. Palmový tuk lze použít při smažení i fritování bez toho, aby se připálil. Konopný olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, poměr nenasycených mastných kyselin v něm obsažených je též velmi příznivý. Po starém dobrém sádlu, které používaly naše babičky, je dobré sáhnout při přípravě kořeněných pokrmů, ke smažení.
Kolik tuku potřebujeme?
Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by energetický příjem z tuků neměl u zdravého člověka překročit 30 - 35 % celkového příjmu energie, neměl by však klesnout pod 20 %. Zvláště v dětském jídelníčku ho není vhodné výrazně omezovat, aby nedošlo ke zhoršení zásobování těla důležitými látkami, k horšímu růstu a vývoji z nedostatku energie.
Co bychom měli ještě vědět...
Mezi nejvhodnější nenasycené mastné kyseliny patří omega-3. U nich se předpokládá výrazně příznivý vliv na srdce, hrají důležitou roli při ovlivňování imunitního systému, mozku či očí. Jsou obsaženy zejména v mořských rybách, jako jsou například losos, sardinky, tuňák, makrela, halibut, které bychom měli konzumovat alespoň dvakrát v týdnu. Mastné kyseliny najdeme také v jádrech ořechů nebo ve lněných semínkách.
(es)

RADA SPIRITU
Oleje jsou velmi citlivé na světlo, teplo a vzduch. Mnohem citlivější jsou oleje za studena lisované než rafinované. Uchováváme je nejlépe ve tmě, ideální je teplota mezi 13 až 15 ° C.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104609
DnesDnes680
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1556
Tento měsícTento měsíc13702

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab