Čtenářka Jiřina si posteskla: „Už jste psali o působení obrázků a afirmací. Ráda bych je také využila, ale nevím, jak postupovat…“

Oslovili jsme s dotazem Zuzanu Taucovou, která propojila enkaustiku (malování horkým voskem) s afirmacemi a vytvořila sadu motivačních kartiček. Jak ale zjistila, co s týká barev a  vytvořených

obrazů, mohou být ve hře silnější záležitosti, slovy nedostižné. A tak vznikly nové karty - pro koučing a terapii. Citáty a afirmace nyní Zuzka vnímá už spíš jen jako inspiraci.

Zuzko, máte nějaký návod, který by naší čtenářce pomohl?

Na tohle návod neexistuje, je to velmi individuální. Pokud jde o afirmační věty, člověk si je volí podle tématu, které ho trápí, které zpracovává, podle toho, ve které sféře života potřebuje posílit, čeho chce dosáhnout. V případě, že jde o spojení barevných obrázků s textem a nebo bez textu, musíte se nechat vést především intuicí. Když si kartičky rozložíte kolem sebe, zcela jistě nějaká přitáhne vaši pozornost, ať již barvou či vzorem. Věřte, že ta je pro vás vhodná.

Proč jste se pustila do druhého projektu - motivační kartičky nesplnily svůj účel?

Když jsem do světa vypustila motivační enkaustické kartičky s afirmacemi a citáty, začaly se ozývat hlasy - proč obrázky nejsou větší, jestli by nebyl lepší jen obrázek s jedním větším heslem, které by vystihovalo a obsahovalo vše - např. úspěch, svobodu a podobně. Při konzultaci s psychoterapeutem, kterého jsem oslovila s nabídkou spolupráce, jsme nakonec objevili kouzlo kartiček bez textu. Samotná realizace trvala asi dva roky, ale už několik prvních ohlasů mi potvrdilo, že stojí za to. 

S kým konkrétně jste při výrobě karet spolupracovala?

Během mateřské dovolené a po ní jsem navštěvovala hodně kurzů na podporu podnikání znevýhodněných osob, což matky, samoživitelky, bohužel, jsou. Ty kurzy byly zdarma. Díky nim jsem mohla své nápady konzultovat s mentory, kouči atd. Jedním z nich byla Zdeňka Havrlíková, která se také stala jedním z pěti „kmotrů“ mých karet. Kmotři - tak říkám odborníkům, kteří ve své praxi zkušebně karty otestovali a pomáhali mi je doladit. Další z kmotrů je třeba Arnoštka Berousková, lektorka a terapeutka, kterou jsem potkala jako „spolužačku“ na jednom z kurzů.

Karty pro koučing a terapii jsou tedy na rozdíl od motivačních kartiček určeny asi spíše odborníkům?

S úspěchem je používají psychoterapeuti, etopedi (psychologové pracující s postiženými dětmi - pozn. red.) a další terapeuti. Ač ale nesou název pro koučink a terapii, možností použití je mnohem víc. Práce s nimi je zajímavá na kurzech všelijakého zaměření a pracovat s nimi lze i bez odborného vedení. Vyberete si kartu, která se vám líbí, která vám „sedí“. Najdete na obrázku místo, kde vidíte sami sebe a popíšete, co vidíte okolo. Obrázky jsou abstraktní, tedy stejnou kartu s obrázkem každý popíše úplně jinak. Každý tak na sebe - a i sám sobě -  prozradí, co právě řeší. Karty vám za pomoci pravé mozkové hemisféry a intuice umožní vhled do vašeho podvědomí. Mysl se nemůže chytit žádného slova, což je obrovská přednost těchto karet. 

Máte nějaké ohlasy od lidí, kteří karty používají?

Určitou zpětnou vazbu již mám, i když jsou karty poměrně nové. A velmi mě dojalo to, co mi vyprávěla maminka mírně postiženého, již dospělého syna. Když přinesla karty domů, vzal si je a jednu po druhé prohlédl. Po krátké pauze pronesl: „To jsou vzpomínky duše.“ Prošel si karty znovu a říkal, co v té či oné vidí. Pro jeho matku to byl kouzelný okamžik, protože jinak s ní syn komunikuje jen velice sporadicky.

(zem)

Kontakt: www.taucova.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2588725
DnesDnes272
VčeraVčera848
Tento týdenTento týden1972
Tento měsícTento měsíc19089

Partnerské weby

apartman banner