O paranormálních schopnostech se hodně mluví i píše. Ale jsou skutečné, nebo jde jen o zvláštní shody náhod, případně nějaké triky či dokonce podvod?

Již téměř rok běží v Česku unikátní projekt s názvem Paranormální výzva. Autoři projektu podle svých slov následují současný světový skeptický trend otevřené mysli a chtějí dát

možnost prokázat existenci paranormálních schopností každému, kdo jimi vládne. Kdo uspěje, získá lákavou finanční odměnu!

Výzva odstartovaná Českým klubem skeptiků Sisyfos1. ledna 2014 sleduje dva hlavní cíle. Prvním z nich je snaha o objektivní prověření údajných paranormálních schopností, a tím buď o posun vědeckého poznání o krok vpřed, nebo upozornění veřejnosti na jejich lživost, faleš. Zároveň jsou monitorovány i netestovatelné fenomény a je posuzována jejich věrohodnost. Druhým cílem je ukotvení České republiky coby centra paranormálního testování v rámci Evropy. O projektu, jeho dosavadních výsledcích a plánovaných akcích nám více prozradil zástupce Paranormální výzvy Jakub Kroulík.

Kolik osob dosud využilo příležitosti a nechalo otestovat své schopnosti?
Zatím u nás proběhlo celkem pět dvojitě zaslepených testů. Všechny tyto testy, včetně zachycených videozáznamů a přesného popisu, jsou zveřejněny na webu Paranormální výzvy. Několik dalších testů je nyní ve fázi příprav a ostatní přihlášení účastníci čekají na úvodní osobní pohovory.

Jaké schopnosti účastníci testů deklarovali, tedy jaké se uskutečnily experimenty a s jakými výsledky?
Experimenty prověřovaly u přihlášených účastníků jasnovidnost, schopnost detekce živých organismů, diagnostiku zdravotního stavu osob na dálku, detekci a odrušování geopatogenní zóny a schopnost určit obsah uzavřeného boxu pomocí tzv. proudu pravdy. Testované osoby,  bohužel, neuspěly. Jejich výsledky byly srovnatelné s náhodným tipováním.

Kdo experimenty dozoruje, kdo hlídá, aby vše probíhalo podle regulí?
Aby zaslepené testy proběhly přesně podle předem domluvených pravidel a nemohlo dojít k podvodu žádné ze zúčastněných stran, dozorují je odborníci na podvodné provádění paranormálních jevů, Falešní hráči. Nejsou členem žádné skeptické organizace, a tak nestranně sledují jak práci skeptiků, tak testovaných osob.

Zmínil jste, že připravujete další testy. Čeho se budou týkat, jak budou probíhat a kdy?
U dvou z nově připravovaných experimentů uvítáme aktivní zapojení veřejnosti. Jeden z nich ověří schopnost určit podle fotografie, zda je osoba stále živá, nebo již zemřela. Druhý experiment prověří schopnosti astrologa. Termín konání experimentů bude stanoven, jakmile nasbíráme potřebné materiály a získáme figuranty nezbytné pro testování.   

Ten, kdo paranormální schopnosti prokáže, dostane finanční odměnu. Jaká částka je ve hře?
Nabízená finanční odměna není konečná. Od vyhlášení Výzvy se již několikrát navýšila. K dnešnímu dni činí velmi zajímavou částku 3 333 333 Kč. Jedná se o třetí nejvyšší sumu na světě, která je nabízena za důkaz paranormálního jevu či schopnosti. Připomínám však, že na odměnu má právo pouze osoba, která uspěje v obou kolech zaslepených experimentů! Obecně lze předpokládat, že se hodnota odměny časem ještě zvýší. Donátorem Paranormální výzvy se totiž může stát kdokoli starší 18ti let částkou od 10 000 korun výše. Status donátora nabude osoba dobropisem, nikoli převedením či darováním finanční částky. Každý donátor, který chce finanční odměnu navýšit, se dále může rozhodnout, zda chce být uveden na webových stránkách Výzvy v oficiálním seznamu donátorů, nebo zda má být v seznamu jen přislíbená částka bez jeho jména. 

Lucie Zemanová
www.paranormalnivyzva.info

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451293
DnesDnes390
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3324
Tento měsícTento měsíc2239

Partnerské weby

apartman banner