Zříceniny mohutného hradu Frejštejn se romanticky vypínají vysoko nad zatopeným kaňonem Vranovské přehrady. Jedná se vskutku o velkolepé, a kupodivu prakticky neznámé, místo na jižní hranici Českého království. Úměrně k významu

 hradu, který střežil zemskou hranici a prožil ve své více než sedmisetleté historii mnoho dobývání a jiných dramatických chvil, se k tomuto místu vztahuje i několik zajímavých pověstí.

Podle jedné místní legendy na hradě straší duch zhýralého mnicha. Za svého života to byl pěkný ochmelka a sukničkář, možná právě proto si padli navzájem do oka s hradním pánem a vytvořili typickou alkoholickou dvojku. Idylka však neměla dlouhého trvání. V návalu zlosti po další prohýřené noci hradní pán milého mnicha probodl mečem a kněžíkovu duši si vzal s sebou do pekla čert. Od té doby bloudí přízrak zhýralého sluhy božího zříceninami Frejštejna, naříká, modlí se a prosí za odpuštění.

Jeho situace je opravdu nezáviděníhodná - zlomit prokletí a vysvobodit jeho katolickou duši může jen mravný mládenec, který navíc ještě musí být panic. Další frejštejnská pověst vypráví o muži z podhradí, který se dostal v reinkarnaci na onen svět, respektive do budoucnosti. Zda-li v tom měli prsty mimozemšťané, o tom legenda nic neříká, ale faktem zůstává, že po nešťastném sedlákovi zůstaly na louce jenom jeho boty. Když se po více než třetině století vrátil zpět na tento svět a do reálného času, vedla jeho první cesta - samozřejmě bosky - na faru, kde probíhala zrovna mše.

Rozradostněný chasník, kterého stařičký farář a několik dalších bývalých sousedů poznalo, začal ihned všem přítomným vyprávět, co v budoucnosti viděl a kdo, kdy a jak umře. Je snad pochopitelné, že si tím potlesk zrovna nevysloužil. Farář ho nejprve pokáral a když to nepomohlo, snažil se ho před dalším „blouzněním pod vlivem Satana“ varovat. Vše bylo ale marné, chlapík se po desítkách let odloučení nedal zastavit a stále mlel svou. Proto byla zavolána ozbrojená eskorta biřiců a dotyčný byl odvezen nejprve do uzavřeného traktu fary, a když i zde nepřestával ve sdělování svých „vidin“, byl odeslán do znojemského ústavu pro duševně choré.

Poslední dochovaná pověst o hradu Frejštejn vypráví o manželce hradního pána, který ve zdejší pevnosti skoro rok odolával vojsku Jiřího z Poděbrad. Když konečně posádka kapitulovala, měla šlechtična, jejíž muž padl v boji na hradbách, vhodit do hluboké hradní studny všechno svoje zlato a pak skočit za ním. Po čase bylo její mrtvé tělo vyloveno z Dyje tekoucí tehdy ještě nespoutaně na dně kaňonu hluboko pod hradem, což bylo pro místní lidi důkazem, že je řeka s hradní studnou pod zemí spojená tajnou chodbou. Hradní poklad však z podzemí vyplaven nebyl, a tak možná země pod Frejštejnem dodnes ukrývá bohatství nesmírné ceny a čeká na toho, kdo ho objeví.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760429
DnesDnes475
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1815
Tento měsícTento měsíc8112

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab