V saském městečku Glashütte se nachází nádherné muzeum hodin, ve kterém jsou až do 20. listopadu vystaveny námořní chronometry vyrobené za uplynulých 130 let. Expozice se věnuje zejména úspěchům slavných

 tvůrců hodinových chronometrů, jako byli Fridolin a Paul Stübner, Gustav Gerstenberger nebo Herbert Weydig.

Po celá staletí museli námořníci pozorovat oblohu a náročnými měřeními zajišťovat bezpečnou plavbu, aby se při svých výpravách dokázali správně zorientovat. Největším navigačním problémem ale po dlouhá století zůstávalo určení zeměpisných souřadnic, a to zejména poledníků, tedy zeměpisné délky. Až od vynálezu námořního chronometru Johnem Harrisonem (1693 – 1776) se stala navigace mnohem přesnější a spolehlivější.

Chronometry pro námořnictvo

Po založení Německé říše v roce 1871 a enormním nárůstu zájmu o mezinárodní obchod stoupl i význam námořnictva. Aby se Německo stalo nezávislým na britském dovozu, byly vývoj a výroba chronometrů hnány vpřed. První námořní chronometry z Glashütte tak byly odeslány německé námořní hlídce do Hamburku již v roce 1886. Během dalších 130 let se námořní chronometry z Glashütte proslavily po celém světě.

Ačkoli dnešní námořní i pozemská navigace funguje přes GPS, zůstává saské Glashütte významným producentem chronometrů.

Znovu obnovená observatoř

Dalším aspektem německé historie chronometru je spojení Glashütte s Hamburkem. Kromě založení testovacího centra námořních chronometrů tzv. „Deutsche Seewarte Hamburg“ se od roku 1930 podílela obě místa na vývoji i produkci námořních chronometrů. Na observatoři v Glashütte byl později rovněž založen nový výzkumný ústav. Po znovusjednocení Německa bylo toto spojení obnoveno - observatoř v Glashütte byla restaurována a je tu umístěna výroba hodinek a testování chronometrů.

Výstava v muzeu hodin v Glashütte dokládá vývoj námořních chronometrů řadou exponátů, dokumentů a historických fotografií. Technické a konstrukční vlastnosti těchto hodinek jsou návštěvníkům snadno a srozumitelně vysvětleny přímo při jejich řemeslné výrobě.

K výstavě je možné si za 6,50 euro zakoupit katalog, k dispozici je i česká brožura.

Otevřeno je denně od 10.00 do 17.00 hodin, vstupné pro dospělé činí šest euro, rodinné je 12 euro.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760444
DnesDnes490
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1830
Tento měsícTento měsíc8127

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab