Křivoklát patří mezi naše neoblíbenější středověké hrady. Posazen na skále, obklopen nádhernými hustými lesy, skýtá perfektní cíl pro výlet. Ačkoli hrad působí na tisíce návštěvníků velmi působivě, v minulosti to tak pozitivní místo k životu nebylo. Hrad totiž často sloužil jako

státní vězení pro důležité, leč nepohodlné, osoby. Bylo tomu tak i v případě císařského alchymisty Edwarda Kellyho, zvaného Engenlender. Přímo v jeho zdech dostal v roce 1591 od Rudolfa II. příkaz ukázat svá alchymistická tajemství.

Kromě Kellyho byl na Křivoklátě později vězněn další Rudolfův alchymista a šarlatán Jeroným Makovský z Makové. Ten svůj úřad mohl zastávat jen proto, že se roku 1594 v jižních Čechách u Viléma z Rožmberka věnoval hledání elixíru nesmrtelnosti. Zároveň to však byl politický intrikán velkého formátu. Nakonec byl roku 1603 zatčen a odsouzen k doživotnímu žaláři právě na Křivoklátu. Vězněn zde byl prý až do roku 1619, kdy měl českým stavům vyzradit místo úkrytu pokladu Rudolfa II. na Pražském hradě.

Slavičí stezka

Za časů císaře Karla IV. vznikla kolem hradu Slavičí stezka. Tehdy měly okolní vesnice spadající pod Křivoklát manskou povinnost lovit zpěvné ptactvo, a to k potěše císařovy manželky a královny Blanky a jejich prvorozené dcery, aby princezna už od nejútlejšího dětství mohla slýchat ptačí zpěv. V okolních rozsáhlých lesích měl přitom v té době strašit lesní duch, hejkal. Na rozdíl od jiných podobných zjevení se však lidem příliš neukazoval a znali ho jen zdejší dřevaři.

Kameny se zvláštními značkami

Podle staré legendy má Křivoklát, tak jako asi každý správný hrad, ve svém podzemí tajné chodby. Lidé dodnes věří, že je v nich ukrytý zemský poklad, který zde na začátku husitských válek ukryl syn císaře Karla IV. Václav IV. (nebo aspoň jeho část). Podle záhadologa Martina Stejskala se měly poměrně nedávno uskutečnit pokusy o jeho nalezení s pomocí virgule. V hlavní hradní věži se přitom údajně našly kameny se zvláštními značkami, o kterých se někteří z hledačů domnívají, že jsou v nich zašifrovány údaje o vstupech do podzemních chodeb.

Bílá paní je tu dodnes

Zjevení patří ke Křivoklátu dodnes, což je mezi českými „místy klatých“ docela raritou. Stále je prý podle svědků (z řad bývalého hradního personálu) možné spatřit na ochozech Křivoklátu přecházející stín nebo mlhavý obrys podobající se ženské postavě v dlouhých bílých šatech. Tento duch zdejší Bílé paní má svůj původ ve Filipině Welser, krásné, leč neurozené, manželce nástupce rakouského trůnu Ferdinanda Tyrolského. Ten ji zde „ukrýval“ před hněvem svého otce a nepřízní celé rodiny, které vadilo, že si sňatkem s touto sice bohatou, ale pro císařského následovníka neurozenou, měšťankou Ferdinand „zazdil“ možnost nastoupit na trůn. V době, kdy Filipina pobývala na hradě, byla už těžce nemocná, přesto se prý snažila ulehčit krutý osud biskupa Jednoty bratrské Jana Augusty, jenž byl na Křivoklátě vězněný. I když Filipina později zemřela jinde, její duch se sem často vrací. Nemůže se totiž odpoutat od vzpomínek na lásku, kterou zde prožila.

Zajímavé je, že se přízrak často zjevuje i za bílého dne, například v poledne nebo za jasných slunečních dnů. Postává v koutě nějakého ochozu a pozoruje nenápadně dění na tomto Čechy dodnes tak oblíbeném hradě.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760454
DnesDnes500
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1840
Tento měsícTento měsíc8137

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab