Uvnitř největšího lesa oblasti Transdanubie-Bakony, tam, kde se setkává pět cest ze čtyř světových stran, je údolí, ve kterém stojí na nejvyšším místě návrší hrad Csesznek. Hradní areál, stojící na dlouhém úzkém hřebeni, byl stavěn více než 700 let. Na konci minulého století

zaznamenal sběratel maďarského folklóru místní pověst, která vysvětluje původ jména hradu následujícím způsobem. V Bakonském stádě prasat, které patřilo jednomu z pánů šlechtického rodu Garay, žilo krotké prase jménem Csesznek. V jeskyni pod zámeckou horou žil velký hroznýš, který usmrtil mnoho prasat z okolí a nakonec i Cseszneka. Pasák se dal do hledání zaběhlého krotkého prasete a po dlouhém hledání narazil na hada, kterého zabil. Nad hadí jeskyní na vrcholu skály nechal poté Garay postavit pevnost, kterou pojmenoval Csesznek, na památku svého oblíbeného prasete.

Hroznýš z legendy je připomínán též na erbu rodu Garayových, kde je kroutící se had.  Podle tradice dal ve třicátých letech 16. století tehdejší majitel Bálint Török (Valentýn Turek) vysadit známé Csesznekové ovocné sady a po něm byly pojmenované také turecké lázně na potoce Aranyos.

Ve skutečnosti název Csesznek pochází z osobního jména slovanského původu, jež bylo upraveno do maďarštiny. Ale  proč je to zrovna česnek, nikdo neví.

Dobrý obchod s králem

Rozsáhlé Bakonské lesy plnédivoké zvěře patřily původně pod královské lesní župany, ale v průběhu 13. století se jejich část dostala do rukou soukromých majitelů. Před rokem 1263 se oblast Cseszneku stala majetkem člena královské družiny z rodu Bána. Potomci Jakuba Bánase později po svém novém hradu začali nazývat Cseszneki.

Kolem roku 1260 postavený hrad se skládal ze dvou věží a obvodové hradby uzavírající nevelké obdélníkové nádvoří.(Zbytky těchto konstrukcí byly nalezeny v dnešní jihozápadní části horního hradu při archeologických vykopávkách mezi lety 1967 - 1969.)

Začátkem 14.století se stal majetkem šlechtického rodu Csáků, poté byl v roce 1326 převzat králem Karlem Robertemz Anjoua zůstal královským hradem až do roku 1392. V tomto roce král Zikmund vyměnil panství Csesznek společně s hradem Kőszegs rodem Garay za své majetky v Banátu Macsó. Garay udělal dobrý obchod, protože získal panství na bezpečném místě v srdci Uherska, daleko od oblastí, které byly postiženy tureckými útoky a pleněním, jež stále častěji postihovaly jižní kraje.                                   

V této době patřilo k panství Csesznek 31 vesnic. V oblasti vzniklo rozsáhlé pozemkové dominium rodu Garay, k němuž patřily například hrady Ugod a Somló a město Pápa.

Skandální příběh princezny Hedviky

K hradu Csesznek se váže šokující rodinný skandál a příběh vraždy. Manželka Jánose Garayho, princezna Hedvika z Masovii, byla obviněna rodinou Garay, že v roce 1429 nechala otrávit svého manžela a žila ještě za jeho života jako cizoložnice společně se svým nevlastním bratrem Mikulášem Széchenyi. Kromě toho byla Hedvika kuplířkou vlastní dcery Kateřiny. Dala ji jednomu Rakušanovi jako souložnici, přestože byla již zasnoubená za MikulášeBebeka.

Král Zikmund trval na dodržování práva a rozhodl se Hedviku soudit. Vzhledem k tomu, že byla shledána vinnou ve všech bodech obžaloby, byla odsouzena k doživotnímu vězení a konfiskaci veškerého majetku. Vykonavatelem rozsudku byl syn palatina Mikuláše Garayho, LaszlóGaray. Poslední mužský potomek rodiny Garay zemřel v roce 1482.

Text a foto: Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2608071
DnesDnes225
VčeraVčera779
Tento týdenTento týden3023
Tento měsícTento měsíc16041

Partnerské weby

apartman banner