Obecně se o koření ví, že má na tělo příznivé účinky. Například po zázvoru je prospěšné sáhnout v období chřipek, koriandr odstraňuje zápach z úst, na trávicí těžkosti funguje anýz a skořice stimuluje krevní oběh. To, že pepř

pomáhal i uzdravovat, je už méně známé. V dávných dobách pepř přiváželi arabští kupci, patřil k nejvzácnějšímu a nejdražšímu koření.

Pepř (Piper nigrum) je plazící se rostlina, která dosahuje až patnáctimetrové délky. Koření se získává z plodů s peckou ve středu. Pepř černý je z nedozrálých bobulí, pepř bílý se získává odlupováním tmavé slupky z úplně dozrálých bobulí a šedý pepř je směs bílého a černého. Černý pepř patří k nejvýraznějším, je v něm nejvíce piperinu, alkaloidu, který mu dodává ostrou chuť. Nachází se ve vrchní vrstvě plodu, odstraněného z pepře bílého. Charakteristickou vůni mu dodávají pryskyřice a éterický olej. Obsahuje i trochu enzymů, škrobu, cukru a tuků. Už Hippokratés pepř uznával za lék na nachlazení, chřipku, sennou rýmu, zápal průdušek. Podle čínské medicíny zlepšuje oběh krve a léčí nemoci vyvolané chladem, což potvrzuje i současná věda. Pepř má napomáhat k vyměšování hlenu a usnadňovat jeho vykašlávání. Tělo rozehřívá, působí potopudně, odstraňuje toxické látky z organismu, snižuje horečku. Také povzbuzuje oběh a posiluje odolnost organismu, imunitní systém. Má močopudné účinky, zlepšuje trávení, zvyšuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení, uklidňuje závratě, je účinný proti plynatosti. Ničí rovněž bakterie, utišuje bolesti, lze jej dodávat do tekutin a olejů k natírání bolavých svalů, jako antiseptický prostředek na rány a pohmožděniny. V historických pramenech nalezneme pepř také jako účinné afrodiziaukum. Má na tělo působit povzbudivě, rozehřívat ho, posilovat milostnou žádostivost.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3055437
DnesDnes240
VčeraVčera418
Tento týdenTento týden1465
Tento měsícTento měsíc3574

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab