Před časem představila skupina amerických vědců v Severní Karolíně studii, která se zabývá syndromem X. Toto poněkud nezvyklé označení zahrnuje skupinu metabolických změn spojených s obezitou. Vědci přitom zjistili, že syndrom X se netýká pouze

dospělých. Trpí jím stále více mladší ročníky, v některých případech dokonce i pacienti v pubertě, takže zvýšenou hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak už mohou mít i devítileté děti.

Vědci pod vedením doktorky Joane Harrell zkoumali skupinu více než dvou tisíc dětí a dospívajících ve věku mezi osmi a osmnácti lety, z nichž polovina patřila k obézním nebo měla k obezitě značné sklony. Ve 40 procentech případů měly tyto děti už vysokou hladinu cholesterolu, což je jeden z faktorů vedoucích ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Zároveň pak 20 procent z nich vykazovalo rovněž další, pro zdraví nebezpečné, faktory, přičemž u 18 procent dětí vědci zjistili tři i více nebezpečných zdravotních hodnot, například imunitu vůči inzulinu a další, souhrnně nazývaných jako faktor X. Jak bylo potvrzeno, nemoc se nejvíce rozvíjí počátkem puberty, a pokud se už v tomto věku nepodchytí, prakticky určitě povede ke kardiovaskulárnímu onemocnění v dospělosti. Přitom v současné době ještě neexistuje žádný účinný lék, který by metabolické změny odstranil.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3055440
DnesDnes243
VčeraVčera418
Tento týdenTento týden1468
Tento měsícTento měsíc3577

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab