Vracíte se domů setmělým parkem a potkáte dvojici mladíků. Odhadem jim není víc než dvacet let. Projdou kolem vás mlčky, ani se neotočí. Přesto vás zamrazí. Místo obličejů totiž zahlédnete děsivé, do tmy zářící bílé lebky…

Asi bude chvíli trvat, než vám dojde, že je to jen make-up, a tak se o slabší jedince může pokoušet infarkt, nebo začnou přemítat nad tím, jaká to potkali strašidelná zjevení.   

Tohle se stalo čtenářce Blance z Ústí nad Labem, ale nejen jí. Ozývají se i další znepokojení lidé s tím, že se v posledních měsících setkali (většinou v pozdějších večerních hodinách, ale někteří už i časně ráno) s jednou či více „bílými lebkami“, ačkoli je do Halloweenu daleko. Jde o nějakou recesi? Rozmáhá se snad v Čechách podivný kult lebek?

Na tyto otázky zatím nemáme jasnou odpověď, tak jsme alespoň nahlédli do historie.

Jakou nese symboliku? 

V mnohých kulturách je lebka spojována s duší a je kultovním předmětem. Ukazuje na pomíjivost fyzického světa, lidských zkušeností, vyjadřuje koloběh života a smrti. Může však představovat i mystickou smrt ega a symbol znovuzrození, nezničitelnosti duše, vitality či inteligence a lidské moudrosti. Jisté ale je, že pohled na ni vyvolává v lidech naší společnosti v první řadě respekt a strach, někdy i odpor, zřejmě v souvislosti se zakořeněným strachem ze smrti. Pro přírodní národy však lebky měly velký význam. Používaly se jako obětina pro bohy, komunikovalo se jejich prostřednictvím s duchy předků. Připomeňme si, že uctívání lebek je známé po celém Mexiku, neobejdou se bez nich ani afričtí čarodějové. A v Indii? Vždyť i bůh Šiva má kolem krku náhrdelník z lidských lebek!

Má svou roli v alchymii i magii

Alchymisté používali lebku v první fázi výroby „kamene mudrců“. Byla tajemnou nádobou symbolizující průběh magické transmutace. V rámci svobodného zednářství představovala lebka iniciační cyklus a také víru, že smrt je začátkem nového zrození. Co se magie týká, používaly se lebky především v obřadech, které spadaly do období ubývajícího Měsíce a případně v době ukončování (např. poslední den v roce).  Nelze opomenout ani fakt, že v některých náboženstvích najdeme vyobrazení světců s lidskou lebkou v ruce.

Smutný odkaz nacismu

Pravdou je, že symboliku lebky v nejrůznějších provedeních v současné době používají některé extrémistické skupiny, které navazují na německý nacismus. V souvislosti s jeho idejemi značí válečné hrdinství, sebeobětování. Znázorňovala sťatou hlavu protivníka, sílu, odvahu a příslušnost k rodu, za který se musí bojovat a případně položit i život.

(xar)

Foto: Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021058
DnesDnes196
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1078
Tento měsícTento měsíc196

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab