Růže jsou stálicemi zahrad i parků, existují jich desítky tisíc odrůd. Jsou krásné, omamně voní, navíc je lze využít i v rámci zdraví. V této souvislosti je nejčastěji zmiňována růže stolistá (rosa centofolia). Okvětní plátky růží obsahují látky, které mají

antibakteriální a antimykotické účinky. Čaj z růží tedy lze využít při nejrůznějších zánětech a bolestech, posiluje funkci srdce i močového měchýře, ulevuje při žaludečních vředech a má skvělé harmonizační a antioxidační účinky. Ocení ho však i diabetici, protože snižuje hladinu cukru v krvi.

Dodejme, že léčivé jsou zejména lístky květů s tmavě červeným zabarvením. Obsahují totiž nejvíce flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Využít lze i květy bílé, v nich je pro změnu více hojivých slizových látek.

Příprava čaje

Přiveďte k varu 250 ml vody a odstavte. Nasypte do horké vody jednu vrchovatou lžičku usušených a nadrcených růžových okvětních plátků a nechte vyluhovat po dobu 15 minut. Sceďte a pijte čaj ještě teplý.

Sirup

Dvě hrsti sušených růžových lístků vložte do nádoby a zalijte půl litrem vroucí vody. Přikryjte a nechte stát po dobu 24 hodin. Poté výluh sceďte, smíchejte s přiměřeným množstvím medu a krátce povařte v zakryté nádobě. Sirup uchovávejte v chladu a temnu, denně se doporučuje užívat dvě až čtyři lžíce.

Lucia di Moriani

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3021038
DnesDnes176
VčeraVčera217
Tento týdenTento týden1058
Tento měsícTento měsíc176

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab