Srdce jako zvon

Mezi rizikové faktory onemocnění srdečním infarktem kromě dědičných a jiných vlivů patří především nezdravý životní styl. Na co myslet v prevenci kardiovaskulárních chorob? Ve stravě je zapotřebí omezit tuky živočišného

původu a jídla s vysokým obsahem cholesterolu. Ničivý vliv na srdce může mít nadměrná spotřeba soli. Hrozbou pro srdce jsou i cigarety. Kouření má nepochybně negativní vliv na organismus nejen tím, že urychluje rozvoj arteriosklerotických změn ve stěně tepen, srdce, ale i mozku a jinde. Také výrazná nadváha zatěžuje krevní oběh a srdce se musí více namáhat. Proto je nutné se nepřejídat a udržovat si přiměřenou hmotnost. Důležité je pravidelné měření krevního tlaku. Hypertenze ničí cévy i srdce. Stres a duševní vypětí jsou obecně velkým nepřítelem zdraví. Pravidelný tělesný pohyb je tím nejlepším prostředkem, jak navodit pocit pohody, udržet si dobrou fyzickou kondici, optimální hmotnost a zdravé srdce.

Proč jíst čokoládu

Máte rádi sladkosti? Pokud to s nimi přeháníte, možná vypadáte starší, než je váš skutečný věk. Izraelští vědci došli při jednom z výzkumů k zajímavému závěru. Při pokusech na krysách se zjistilo, že u těch, které konzumovaly mnoho ovocných cukrů, nastaly změny v hladině kolagenu v kůži i kostech. Právě ztráta kolagenu snižuje elasticitu pokožky a zejména ve starším věku může způsobovat ochabování kůže a tvorbu vrásek. Pokud si svůj život nedovedete bez sladkostí představit, sáhněte po čokoládě. Ne však ledajaké. Vybírejte kvalitní, s vysokým podílem kakaa. Ten by měl být alespoň 70 %. Kakaové boby jsou bohatým zdrojem vitaminu C, minerálních látek, jako jsou železo, mangan, chrom, hořčík nebo zinek. Zanedbatelný není ani obsah antioxidantů, které mají na zdraví pozitivní vliv. Flavonoidy obsažené v čokoládě působí na redukci krevních sraženin a tím zabraňují ucpávání cév. Čokoláda kromě jiného příznivě ovlivňuje mozek, podporuje duševní aktivitu, má antistresové účinky. Čokoláda konzumovaná v přiměřeném množství chrání před mrtvicí, pomáhá snižovat krevní tlak a prodlužuje život.

Móda ovlivňuje zdraví

Možná tomu nebudete věřit, ale některé módní kousky, bez nichž si svůj šatník nedovedeme představit, se neblaze podepisují na zdraví. Například nošením minisukní v chladném počasí si můžete „zadělat“ na nejrůznější urologické a gynekologické problémy - zánět močových cest, vaječníků. Špatná podprsenka, velikost, která nesedí, neposkytuje dostatečnou podporu, ničí záda, může způsobovat bolesti krční páteře. Legíny, přiléhavé kalhoty, sice dělají super postavu, jejich dlouhodobé nošení ale může být za gynekologickými problémy. Navíc „přiškrcují“ nohy, což vede k jejich otékání, ztrátě citlivosti. Hrozí i opruzeniny, záněty pochvy, problémy intimních partií. Dlouhodobé nošení vysokých podpatků, chůze na jehlách jsou spojeny s několika zdravotními riziky. V chůzi se mění postoj těla, namáhají zádové svaly, hrozí nevratná deformace nohou a tvorba tak zvaných kladívkových prstů, vybočeného palce a mnohé další problémy.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760430
DnesDnes476
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1816
Tento měsícTento měsíc8113

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab