Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Bez nadsázky ho lze nazvat jedním z nejhorších diktátorů moderních dějin. Děti se k němu musely ve škole modlit, protože se zřejmě domníval, že ztělesňuje boha. A nebylo mu vůbec divné, že při volbách v některých částech své země, kterou dovedl doslova do

hospodářské propasti, dostával přes 100 procent hlasů. Prostřednictvím voodoo, ve které věřil, udržoval své spoluobčany v neustálém napětí a strachu.

Francois Duvalier, který vládl na Haiti od roku 1957, byl původní profesí lékař. Zpočátku docela osvícený, prosazoval například očkovací projekt, který iniciovaly USA. Možná právě proto se posléze v haitské vládě stal ministrem zdravotnictví. Haiťané ho milovali a přisoudili mu přezdívku Papa Doc.

Američané mu zpočátku fandili a podporovali ho. Když Duvalier v roce 1958 přestál pokus o převrat, rozhodl se jednat. Uzavírá vojenskou akademii a zbavuje se svých odpůrců z řad armády. Na jejich místo přicházejí mladí, ale o to více oddaní příslušníci ozbrojených složek. Soukromé milici se potajmu říká: „strýčkové lidožrouti“. Ti si své přízvisko zaslouží, neboť pomáhají na Haiti ustavit diktátorský režim. Duvalier jim nedává žádný plat, ale zato volnou ruku k páchání kriminálních činů – vraždění, loupení, znásilňování a korupci. Prezident Duvalier si zatím přisvojuje titul „Nejvyšší pán země Haiti“. Občané však nejsou spokojeni, a tak se v zemi odehrává další pokus o převrat. Zasáhnou kubánští partyzáni tenkrát ještě podporovaní americkými námořními jednotkami. Ovšem o dva roky později, když při volbách na Haiti opozice nedostane ani jeden jediný hlas a Duvalier všechny, Američané mu věřit přestávají a již ho ekonomicky nepodporují.

Věštil z vnitřností mrtvé kozy?

A tak Papa Doc začíná čarovat. Jak jsme se již zmínili, využívá k tomu pověrčivosti tamějších obyvatel a náboženství, které má svůj prapůvod v Africe. Na Haiti se dostalo prostřednictvím otroků, kteří byli na americký kontinent přiváženi. Místní věří, že jejich prezident je čarodějem a on je v tom neustále utvrzuje. Prohlašuje, že věští z vnitřností kozy, a to před každým důležitým rozhodnutím. Před lidmi se zásadně ukazuje pouze v černých brýlích a mluví nosovým tónem, který má znázorňovat jeho propojení s neviditelnými astrálními bytostmi Loa. Armáda zatím, dle jeho instrukcí, doslova řádí. Upaluje Haiťany zaživa, kamenuje, zabíjí mačetami.

Duvalierova hrůzovláda trvá až do roku 1971, kdy Papa Doc umírá. Předtím se prohlásil prezidentem doživotním, a to se mu vyplnilo. Po jeho smrti se vlády ujímá jeho syn Jean-Claude, kterému se říká Baby Doc, a jemuž je pouhých devatenáct let. Přesto v čele Haiti vydrží celých patnáct let. V roce 1986 utíká do exilu a nezapomíná s sebou vzít značnou část haitského státního pokladu. Zbídačená země se z následků vlády otce a syna dodnes nevzpamatovala.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2996004
DnesDnes375
VčeraVčera428
Tento týdenTento týden2135
Tento měsícTento měsíc3045

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab