Tuhle legendu zná celá Evropa. Příběh o baronu Prášilovi je prostě nesmrtelný. Dostal se i do vesmíru, a to nejen ve vymyšleném příběhu. Od roku 1994 má totiž svou vlastní planetu. Letos je to přesně 220 let od smrti rytíře von Münchausena, jeho

duchovního předchůdce.

Mimochodem, Češi von Münchausenovi jako jediní na světě dali vlastní jméno - baron Prášil, i když v prvním českém vydání jeho fantastických dobrodružství z roku 1824 se mu ještě říkalo „pan Žamputás“. Pod tímto jménem s ním tehdy letěli na Měsíc, cestovali do kráteru sopky Etna na schůzku s antickým bohem Vulkánem nebo se nechali sežrat žralokem, z jehož břicha se pak obtížně (pokud takové slovo pan Žamputás, od roku 1844 už baron Prášil, vůbec znal) vysvobodil.

Ve skutečnosti se Hieronymus von Münchausen narodil 11. května 1720 v městečku Bodenwerder (asi 400 km od Chebu). Už od mládí byl Hieronymus čilé dítě, a tak není divu, že se stal v 17 letech vojákem. Jako páže brunšvického vévody odjel v roce 1738 do Ruska, kde měl podle tvrzení Vladimíra Nagovicyna románek s kněžnou Golitsynou, z něhož vzešel jeho nemanželský syn (jehož potomci prý v Rusku žijí dodnes). Dvakrát si zaválčil s Turkem a pak vyměnil dělostřelectvo za jízdu a rajtoval v pobaltské Rize. Tam se také v roce 1744 oženil se šlechtičnou Jacobine von Dunten. A když usoudil, že už toho zabíjení bylo dost, vrátil se ve 40 letech do rodného města a pověsil šavli na hřebík. A protože už od mládí trpěl bájnou lhavostí, která má od roku 1951 svou vlastní psychiatrickou diagnózu (pojmenovanou po něm - Münchausenův syndrom), rád si při pánských večírcích vymýšlel natolik, až mu v celém okolí začali říkat „ulhaný baron“.

Ačkoli procestoval celý svět a dokonce se nechal vystřelit až na Měsíc, ve skutečnosti po svém návratu z vojny von Münchausen nevytáhl krom loveckých výprav z rodného Bodenwerderu paty. Po smrti své milované ženy se znovu na stará kolena oženil s mladičkou šlechtičnou Bernardine von Brunn. Později odmítl uznat narozenou dceru jako svou a až do smrti v únoru 1797 se soudil o výživné. Oficiálně zemřel jako bezdětný a je pohřbený v románském klášteře v Kemnade. Jeho odkaz ale žije v evropských legendách a příbězích dodnes a barona Prášila - rytíře von Münchausena - znají možná i ti, kteří nikdy nenavštívili jeho rodiště či ruský Kaliningrad, kde má svůj netradiční pomník. Stačí se přitom dívat v noci na hvězdnou oblohu, na které září planeta tohoto ulhaného, ale slavného, dobrodruha. Anebo se podívat na nádherný film Karla Zemana, ve kterém si barona Prášila zahrál Miloš Kopecký.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2760444
DnesDnes490
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden1830
Tento měsícTento měsíc8127

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab