Bříza byla a je stromem s mnoha pozitivními účinky na naše zdraví. Pomáhá ledvinám, kloubům i kůži. Bříza je spojovaná s čistotou, světlem a novým počátkem. Je také národním stromem Ruska. V severní Evropě se

zapichovaly větvičky břízy na počátku zemědělského roku a při prvním vyhánění se dobytek šlehal březovými větvemi. Tak byly šlehány také mladé ženy. Nový počátek souvisí i s narozením, a proto byla v severským zemích obětována placenta bohyni Freye, a to tak, že byla rituálně zakopána pod břízu. Kolébka byla také vyřezávána z březového dřeva. Bříza (Beith) je názvem pro první měsíc keltského stromového kalendáře. Košťaty z břízy se jako symboly čistoty zametala posvátná místa. Parní lázně se bez březových metel též neobešly, nešlo jen o prokrvení těla, ale i o očistu duševní.

Některé staré zvyky přetrvávají dodnes, mezi ty lze počítat například stavění májky, kde právě bříza hraje důležitou roli. Šamani ji nazývají stromem života a asi dobře vědí proč. Říká se totiž, že bříza je symbolem spojení našeho světa s podsvětím. Předtím, než svět poznal papír, se bříza používala i k písemným záznamům, kůra sloužila k výrobě oděvů a obuvi. Tento magický strom mimo jiné velmi dobře vysušuje mokrá místa, proto se vysazuje do blízkosti domů, jejichž zdi trpí vlhkostí. Dobrou zkušenost s břízou měli i indiáni, kteří z ní vyráběli například kánoe.

V lidovém léčitelství se používá hlavně na čištění krve a k posílení ledvin. Zkuste si z ní připravit neocenitelný čaj, který vás dokonale pročistí:

Jednu polévkovou lžíci sušených listů přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut odstát. Poté čaj už jen přeceďte a popíjejte v průběhu dne. Vhodný je i při zánětu močového měchýře či při akné.

(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104562
DnesDnes633
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1509
Tento měsícTento měsíc13655

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab