2540stribro 1Stříbro, tento bílý kov se třpytivým šedobílým leskem, se těší velké oblibě již od dávných dob. První archeologické nálezy stříbra jsou staré přibližně čtyři tisíce let. V přírodě se vyskytuje hojněji než zlato, a proto je jeho cena nižší. Největší doly ve

starověku otevřeli Féničané v dnešním Španělsku. Ve středověku byla bohatá naleziště objevena v Německu. A také Čechy patřily díky stříbru ve středověku k nejbohatším zemím Evropy.

V 16. století však také záplavu tohoto kovu do Evropy dovážely z jižní Ameriky Platas flotas – Stříbrné flotily, což vedlo k velkému snížení jeho ceny a poklesu evropské těžby. Razí se z něj mince a slouží k výrobě šperků a jiných předmětů. Dnes se rovněž využívá jeho vynikajících fyzikálních a chemických vlastností v technické výrobě. Již od starověku se stříbro používalo k takzvanému stříbření vody. V ní totiž vyvolává slabou chemickou reakci a dodává jí antibakteriální účinky. Stříbro zpomaluje proces stárnutí, aktivuje síly organismu, léčebně působí na močové ústrojí. Podporuje také meditaci a pomáhá rozvíjet představivost, odhodlanost a cílevědomost.

Pražské groše z Kutné Hory

První významné naleziště stříbra u nás bylo objeveno počátkem 13. století v okolí Jihlavy. Razily se zde rovněž stříbrné mince. Koncem 13. století byla objevena také bohatá naleziště v Kutné Hoře. V této době město produkovalo celou jednu třetinu stříbra vytěženého v Evropě. V roce 1300 se zde začaly razit proslulé pražské groše, a to až do roku 1547. V době největší slávy se zde těžilo až 20 tun ročně. Z takového množství se dalo vyrazit okolo pěti milionů pražských grošů. Díky kutnohorskému stříbru mohl císař Karel IV. nechat postavit Kamenný most, pražské Nové město, Karlštejn a řadu dalších staveb. Počátkem 16. století byly objeveny významné zásoby stříbra také v okolí Jáchymova. Zde se začaly razit masivní stříbrné mince, které, podle údolí Thal, dostaly název tolary. V menší míře se dolovalo stříbro i v dalších nalezištích, jak je ostatně patrno z názvu některých obcí a měst. Například Stříbrník, Stříbrnice, Stříbrná Skalice, Stříbrné Hory nebo Stříbro.

Zdroj: e-kniha Drahé kameny, Jiří Glet

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2995974
DnesDnes345
VčeraVčera428
Tento týdenTento týden2105
Tento měsícTento měsíc3015

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab