0407co 2Stánek boží ve Křtinách má interiér se silnou energií. Je daleko široko vyhlášeným poutním místem a architektonickým skvostem. Chrám je rozlehlý, je dlouhý 65 m a široký 35 metrů. Historici jedním dechem dodávají, že má také bohatou historii a nejedno tajemství.

 

Drama v podzemí

Byla to klukovská zvědavost, která v roce 1893 přivedla sedmnáctiletého zedníka Antonína Cvilinka se stejně starými kluky do podzemí chrámu ve Křtinách. Nechali se o pracovní pauze strhnout touhou po dobrodružství a zcela zapomněli, že jejich svíčky příliš dlouho hořet nevydrží. A tak se najednou ocitli v temnotě. Šli po zvuku, padali přes rakve, ale strach, že navždy zůstanou v podzemí, byl silnější. Podařilo se jim vrátit zpět. Zanedlouho potom byla na místo, kterým Cvilinkova parta vnikla do podzemí, položena dlaždice a už se tudy do podzemí nikdo nedostal.

Komu vlastně patří ostatky?

Zřejmě první po zedníkovi Cvilinkovi se do podzemí dostali 19. ledna 1991 brněnští jeskyňáři a objevili tam kosti asi tisícovky lidí. Pozornost vzbudily především pomalované lebky.

Byly to lebky významných lidí, kteří oplývali výjimečnými schopnostmi nebo je proslavily výjimečné činy? Pomalovaných lebek bylo celkem dvanáct a rozvinula se hypotéza, že patří dvanácti českým pánům popraveným katem Mydlářem na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé Hoře. Jenže nesedí jejich počet a navíc některé lebky byly ženské. A kardinální otázka zní - jak se dostaly lebky do Křtin?

Záhadné písmeno

Vysvětlením by mohlo být, že pomalování sloužilo k identifikaci lebky. Jednoduše řečeno, aby se pozůstalí modlili za toho správného zemřelého. Nebo to bylo ještě jinak. Kresby na lebkách jsou si podobné, takže by se mohlo jednat o označení druhu zaměstnání nebo nějakého výjimečného činu. Navíc jsou označeny písmenem „T“. Podobně zdobené lebky lze nejblíže od nás vidět v Rakousku, ovšem bez písmene „T“. Písmeno „T“ by mohlo souviset například se svatým Antonínem, který bývá zobrazen s holí ukončenou křížem (podobající se písmenu „T“). Světec léčil halucinace, přechodnou hluchotu a slepotu způsobené otravou z plísní… Dále se nabízí možnost, že to může být odkaz na Bibli, ve které je psáno, že: „...ten, kdo nese znamení, bude zachráněn“. I to je možné...

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524075
DnesDnes191
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3177
Tento měsícTento měsíc15843

Partnerské weby

apartman banner