2822sci fi 1Není mnoho vědců, kteří pro zpopularizování zájmu o výzkum vesmíru udělali tolik, jako Edwin Hubble. Nebo je snad někdo, komu nic neříká Hubbleův vesmírný dalekohled? A přitom se tento astronom za svůj výzkum a objevy ani nedočkal Nobelovy ceny... Edwin Powell Hubble se narodil v roce 1889 v americkém

městě Marshfield a od mládí měl všestranné zájmy. Přestože mu jeho dědeček postavil teleskop, na Chicagské univerzitě se spíše zajímal o sport, tedy basketbal a box. Později na Oxfordské univerzitě začal na přání otce studovat právo, ale uvědomil si, že ho přitahuje astronomie. A tak se stala konečně jeho prioritou.

Co tvoří galaxie?

V roce 1914 se stal členem Americké astronomické společnosti a na Yerkeské observatoři ve Wisconsinu se pustil do studia jevu, který ho později proslavil. Zkoumal hvězdná mračna (nebuly), která šlo snadno pozorovat i malým teleskopem. Observatoř Mount Wilson Observatory v Severní Kalifornii mu nabídla práci, ale Hubble musel nejdříve do války. Po návratu z bojišť I. světové války čekal na majora Hubblea v té době největší dalekohled na světě - šedesáticentimetrový refraktor. Na hoře Wilson Edwin Hubble objevil 512 tehdy neznámých mlhovin. Při podrobném zkoumání mlhoviny M 31 v souhvězdí Andromedy přišel se svým prvním objevem. Zjistil, že je tvořena samými hvězdami a je vlastně galaxií. Stanovil tedy klasifikaci pro galaxie.

Výzkum přerušila válka

Další problém, který Hubblea zaujal, byla rozlehlost vesmíru. Objev z roku 1923, že vesmír je mnohem větší, než se dosud předpokládalo, a Mléčná dráha je jeho součástí, mu přinesl slávu takřka přes noc. Hubble se však chystal na další převratný objev, kterým bylo rozpínání vesmíru. Mnoho let před ním se touto otázkou zabýval Albert Einstein, který ve své teorii relativity tvrdil, že se vesmír buď rozpíná, nebo smršťuje. Rozhodně však nezůstává konstantní. Jenže astronomové mu po leta oponovali. Hubble si uvědomil, že pro potvrzení této teorie potřebuje výkonný dalekohled. Začal spolupracovat na vývoji Haleova reflektoru o průměru pět metrů. Jenže přišla II. světová válka a s ní úplně jiné povinnosti.

Práce na balistických systémech

Major Hubble byl povolán jako vedoucí testovacího centra Aberdeen v Marylandu, kde zdokonaloval balistické systémy amerických zbraní. Teleskop byl proto dokončen až v roce 1949. Pro Hubblea to však bylo skoro pozdě. V roce 1949 totiž prodělal těžký infarkt, ale nevzdal se a k práci se na pár let vrátil. Objevil například daleké cefeidy (pulsující proměnné hvězdy) a zpřesnil svůj zákon. V roce 1953 utrpěl cestou z práce další záchvat, ze kterého se již neprobral. Zemřel 28. září v témže roce v San Marinu a na vlastní přání byl pohřben na neznámém místě. Na jeho počest se největší astronomický dalekohled kroužící po oběžné dráze nazývá Hubbleův vesmírný dalekohled a jeho jméno nese i jeden z kráterů na Měsíci a planetka 2069.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452122
DnesDnes29
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden29
Tento měsícTento měsíc3068

Partnerské weby

apartman banner