0746konspiracni 1Podle legendy bylo cisterciácké opatství ve Vyšším Brodě založeno před 760 lety panem Vokem z Rožmberka jako poděkování za záchranu života. Málem totiž utonul ve vlnách řeky a pro záchranu se obrátil k Panně Marii, které slíbil postavit klášter.

Návštěvníka v klášteře určitě zaujme Křížová chodba. Ta byla v roce 1945 plná uměleckých skvostů. Jak se tam dostaly? Jedni říkají, že byly určeny pro Hitlerem připravované Muzeum světového umění v Linci, druzí, že byly pro samotného Hitlera.

 

Podivné konvoje

V roce 1945 se v bezprostřední blízkosti koncentračního tábora Buchenwald pohyboval automobilový konvoj mezinárodního Červeného kříže. Automobily měly na plachtách červený kříž, vpředu nápis „Switzerland“ a švýcarskou poznávací značku. Konvoj jel pod taktovkou syna švýcarského prezidenta. Vezl potraviny, šaty a léky pro zajatce tábora.

Současně danou oblastí projížděl ještě jeden konvoj, který měl na plachtách rovněž symboly Červeného kříže, švýcarské poznávací značky a není vyloučeno, že i označení Switzerland. To bylo dost podivné. Jenže symboly červeného kříže skýtaly dobrou ochranu před nízko letícími letadly, která kontrolovala ze vzduchu velká území. A především, piloti stříleli po všem, co se na silnici, na vodě nebo železnici pohnulo.

Co odvezl plukovník Popp?

Dne 9. dubna 1945 se na zámku Reinshardsbrunn ve středním Německu hodně rychle „pakovalo“. Tak to alespoň tvrdila pokojská. Zmizet mělo všechno, co dva měsíce před tím na zámek a do Zemského muzea ve Výmaru přivezl plukovník Popp. Měl na to prakticky jen dva dny. Za několik hodin stály ve Výmaru na náměstí tanky generála Georgea Pattona. Ředitel zdejšího muzea se vyjádřil, že bedny s uměleckými předměty na počátku dubna odvezl s vozidly Červeného kříže Albert Popp...

Sbírka míří do Čech

Plukovník Popp pracoval rychle a systematicky - fronta se od východu blížila, sbírku bylo třeba přemístit. A kam? To je právě to neuvěřitelné - do kláštera Hohenfurt, tedy do Vyššího Brodu v jižních Čechách!

Poslední aktivita plukovníka Poppa byla zaznamenána 25. dubna 1945. Do Berlína posílal na říšské kancléřství objemnou a dobře zapečetěnou obálku. Kurýr na motocyklu do Berlína ale nedojel...

Kde skončily vzácné mince?

Albert Popp se později dostal do amerického zajetí, kde se tajné služby začaly zajímat o jeho „umělecké“ aktivity. Jím zaslaná objemná obálka po kurýrovi nebyla nalezena. Co v ní bylo? Převezl plukovník Popp skutečně všechny umělecké předměty do kláštera ve Vyšším Brodě a uložil je v Křížové chodbě?

Je totiž podivné, že se v majetku vídeňské větve Rotschildů se objevila sbírka několika tisíc kusů vzácných mincí, které byly pravděpodobně za II. světové války uschovány v klášteře ve Vyšším Brodě a byly určeny pro muzeum v Linci. Není ale znám důvod, proč byly v posledních dnech války od sbírky pro Linec odděleny a uloženy jinde. Nabízí se možnost, že posloužily jako platba za nějaké speciální služby. Jak jinak by se dostaly do rukou bankéřů? A kde jsou nyní? Každopádně na nich ulpěla krev nevinných lidí, a to štěstí nikdy nepřináší...

Petr Vokáč

 

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476192
DnesDnes132
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden2533
Tento měsícTento měsíc7822

Partnerské weby

apartman banner