Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Mluvte sami k sobě
Budete-li při nějaké činnosti mluvit nahlas, může vám to pomoci lépe se soustředit a snadněji si pamatovat. Když si při řešení nějakého problému povídáte, posílí to vaši paměť, protože používáte mysl i smysly. Podle provádě ného výzkumu si lidé zapamatují pouze dvacet procent toho, co slyší, ale celých sedmdesát procent všeho, co říkají.

Buďte k sobě nároční
Zapojujte svůj mozek a každý den se snažte naučit něco nového, ať už jde o osvojení nového slovíčka či o cokoliv jiného. Nebraňte se novým informacím, nebojte se učit, i když jste již dávno opustili školní lavice. Možná se danou věc nenaučíte dokonale, ale máte alespoň jistotu, že jste udělali něco pro své duševní zdraví.

Plánujte předem
Když půjdete na nějaké významné setkání, na kterém vám záleží, zamyslete se napřed, kdo tam bude, vybavte si jméno a tváře, připravte téma společenské konverzace, přečtěte si poslední zprávy, zjistěte si aktuální kulturní dění. Určitě budete jistější a budete se cítit lépe.

Nezahlcujte se informacemi
Přísun informací v dnešní době dosahuje neuvěřitelných rozměrů a není divu, že naše vnímání začíná být přehlcené. Prostřednictvím televize, novin, časopisů, knih, internetu máme dnes přístup k obrovskému množství informací, což klade na naši paměť vysoké nároky. Někdy to vede až k tzv. informačnímu stresu.

Vybavujte si vzpomínky
Prohlížejte si fotografie a probírejte se i dalšími svědky minulosti. Snažte si vzpomenout na to, co bylo. Zavzpomínejte na svá školní léta, na spolužáky, učitele a podobně. Je zajímavé, že vzpomínky na dospívání jsou ve stáří živější než vzpomínky na střední věk. Je to patrně proto, že střední věk je životní období, v němž u většiny lidí převládá rutina.
(maj)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761701
DnesDnes280
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3087
Tento měsícTento měsíc9384

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab