Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

4504brányHádova brána

Za bránu pekelnou či průchod do podsvětí byl odedávna považován vstup do jeskyně pod chrámem Plutona v Turecku. Tajemná římsko-řecká kamenná jeskyně se nachází v troskách Hierapolisu. Legenda praví, že každý, kdo vešel do nitra jeskyně, zemřel. Právě proto lidé jeskyni na počest řeckého ho boha podsvětí pojmenovali Hádova brána.

Experti z německé Duisbursko-Essenské univerzity, kteří lokalitu zkoumali, zjistili, že tu lidé sice umírali dost rychle, ale nikoli proto, že by je zahubil smrtonosný dech řeckého boha smrti, jenž vládl světu mrtvých. Ve skutečnosti odvážlivce, kteří do jeskyně vstoupili, zahubil jedovatý přírodní plyn, konkrétně oxid uhličitý o vysoké koncentraci. A podle vědců je unikající plyn hrozbou i v současné době. V jeskyni pod chrámem Plutona totiž činí jeho koncentrace přibližně 91 procent. A výpary z jeskyně stejně jako kdysi i dnes zabíjejí brouky, ptáky a savce, kteří se k místu přiblíží.

Sibiřská trhlina

Zhruba nějakých 660 kilometrů severně od Jakutska před 60 lety začal růst termokrasový kráter Batagajka. Podle odborníků za vše může velké kácení stromů v lesích nedaleko Batagaji. Půda kvůli němu přišla o přírodní ochlazovací systém a sluneční paprsky ji silněji ohřívaly, a tak není divu, že původně zmrzlé horniny začaly postupně roztávat. Zemina se v důsledku toho propadá a trhlina se rok od roku zvětšuje. V současné době měří více než 1,5 kilometru na délku a je asi 120 metrů široká. Satelitní snímky ukázaly, že se kráter každým rokem rozšíří v průměru asi o 15 metrů. Panuje-li však teplejší počasí, může to být i mnohem více. Ačkoli se podobné praskliny nacházejí také v Grónsku nebo v Kanadě, ta batagajská je unikátem, neboť je dvojnásobně hluboká. Místní obyvatelé se místu vyhýbají a prasklinu nazývají bránou do pekla, protože se z ní občas ozývají naprosto děsivé zvuky. Vědci je ale uklidňují a vysvětlují, že zdrojem podivného a nepříjemného hluku je sypající se půda.

Na rozdíl od starousedlíků si v lokalitě vyloženě libují paleontologové. Pro ně není Batagajka strašákem, ale naopak cennou bránou do minulosti. V hlubinách pod povrchem zemským mají totiž možnost zkoumat různé geologické epochy. Našli tu už krasové útvary staré přes 200 000 let, také pozůstatky mamutů a bizonů.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761699
DnesDnes278
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3085
Tento měsícTento měsíc9382

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab