0109zahadny 1Zcela unikátní mix hned několika světových náboženství a dokonce pohanských kultů mají na Réunionu. Zde, v nejvzdálenějším zahraničním regionu Francie uprostřed Indického oceánu, uctívají svatého Expédita, na jehož počest jsou na

tomto tropickém ostrově stavěny stovky malých červených kapliček a jiných svatostánků. Narazíme na ně prakticky kdekoli - ve městech na pobřeží, ve vesnicích vysoko v horách a dokonce i uprostřed těžko prostupné džungle.

Vyslyšené prosby

Kult záhadného světce a patrona ostrova se na Réunionu objevil v roce 1931, kdy jedna místní žena nechala postavit v katedrále Notre Damme de la Délivrance - v hlavním městě Saint Denis - jeho sochu za to, že vyslyšel její modlitby k návratu zpět na tento rajský ostrov. Je zajímavé, že podle některých pramenů ale nikdo takového jména v dějinách lidstva neexistoval. Jiné zdroje zase naopak tvrdí, že to byl za svého života setník (centurion) římského vojska, který přijal během služby v daleké Arménii křesťanskou víru a byl za to popraven v roce 303 během pronásledování křesťanské církve císařem Diokleciánem.

V kurzu je i černá magie

Každopádně se brzy po činu vděčné ženy začaly kapličky a poutní místa svatého Expédita masově objevovat po celém ostrově. Brzy na to světce přijala za svého i na Réunionu početná skupina hinduistů, což je potvrzeno právě krvavě červenou barvou mnoha zdejších kapliček. Kromě nich se ale začali ke světci modlit a uctívat ho i příznivci černé magie a původně afrického kultu voodoo, který se dodnes na ostrově praktikuje mezi mulaty a potomky černošských otroků. Důkazem toho jsou četné figurky propíchané špendlíky a bezhlavé sošky světce zanechávané u nohou soch svatého Expédita. Ačkoli se tedy nacházíme na území Evropské unie, není radno se poblíž těchto minisvatyní potulovat za nocí a během svítání. Čarodějnictví praktikující domorodci jsou prý stále pro tyto nechtěné svědky velmi nebezpeční.

(bla)

Foto: archiv a Pixabay

 

DODATEK

Podle jedné z verzí legendy se kolem roku 1930 v Paříži jedna velmi zbožná žena pocházející z Réunionu modlila za návrat na ostrov, jenže neměla dost peněz na cestu. Modlila se k soše římského vojáka, která byla v balíku poslána z Říma. Italsky na něm bylo napsáno - Espédito. Žena slíbila sošce, že jestli se vrátí zpět na Réunion, postaví v hlavním městě velkou sochu. Dnes Expédit pomáhá při finančních potížích, ale i uzdravovat. Zastánci Expédita upozorňují na fakt, že byl znázorňován na církevních obrazech daleko dříve, než se jeho věhlas rozšířil na Réunionu, a jde o skutečnou historickou postavu.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2644452
DnesDnes1231
VčeraVčera782
Tento týdenTento týden2013
Tento měsícTento měsíc14401

Partnerské weby

apartman banner