0717stephen 1Carrie, Osvícení, To, Prokletí Salemu a další. Knihy, které zná snad každý, kdo se rád bojí. Stojí za nimi slavný spisovatel Stephen King. Mnoho jeho knih bylo i zfilmováno. Zařadil se mezi nejúspěšnější a také nejbohatší spisovatele na světě. Za jednoznačným

talentem ale stojí temné časy. Král hororů si peklem, a možná i životním hororem, sám prošel.

Nelehké dětství a první úspěch

Narodil se 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine. Měl staršího, ale nevlastního, bratra, jehož manželé Kingovi adoptovali. Neúspěšný otec od rodiny odešel, když byl Stephen velmi malý. Ten na něj zanevřel, ale s jeho odchodem vyvstala touha postavit se na vlastní nohy a také mít úplnou rodinu. S bratrem začali vydávat své noviny v době, kdy bylo Stephenovi pouhých dvanáct let a již zde mohl uplatnit své nadání. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, o rok později (v roce 1971) se oženil se svou školní láskou Tabithou Spruce. Vydával povídky a začal učit. Kvůli neutěšené finanční situaci rodiny pracoval nějaký čas dokonce i jako dělník. Zvrat přišel s vydáním první knihy s názvem Carrie, která odstartovala nejen jeho dráhu úspěšného spisovatele, ale také velmi dobře zajistila rodinu.

Osobní traumata

Stephen byl v dětství poměrně často nemocný a moc kamarádů neměl. Byl také poznamenán příhodou, kdy se stal svědkem hrůzné nehody. Se svým kamarádem si hráli v blízkosti kolejiště. Ten, bohužel, nestihl uskočit před projíždějícím vlakem a před očima Stephena byl nárazem prakticky rozerván na kusy. Do života se mu významně zapsal i jeho strýc, který hochům často vyprávěl děsivé historky. Také je bral do kina na různé horory. Malý Stephen se v té době již potýkal se spoustou osobních démonů a není tajemstvím, že se také náležitě bál. Svým strachům a vnitřním démonům čelil právě psaním. Jeho povídky a knihy jsou inspirovány nejen tím, co slýchal od svého strýce, nebo viděl v kině, ale také osobní zkušeností.

0717stephen 3Mrtví, zlí a šílení

Jeho úspěšná Carrie je inspirována skutečnou postavou, kterou spolužáci ponižovali a šikanovali. Z vlastního traumatizujícího zážitku se vypsal i v knize Řbitov zviřátek. Kingovi vlastnili kočku jménem Orono, kterou srazilo auto. Pochovali ji v lese, ve kterém objevili hroby hned několika domácích mazlíčků, kteří zemřeli stejnou smrtí. Hotovou knihu nechtěl autor údajně vůbec vydat, sám se jí děsil. Ale nakonec světlo světa spatřila. Prokletí Salemu vzniklo v době, kdy se již jako otec tří dětí staral o vážně nemocnou matku. Přistěhoval se i s rodinou do její blízkosti. Ta své nemoci nakonec stejně podlehla. Odrazem rozervanosti duše člověka je i dílo s názvem Osvícení.

Když se smůla lepí na paty...

Stephen King trpí triskaidekafobií, což je chorobný strach z čísla 13. Záměrně tedy tuto stranu v knihách vynechává. Za nebezpečné má i násobky tohoto čísla. Přesto smůle neunikl. Prošel si obdobím, kdy zcela propadl alkoholu a drogám. Přiznal dokonce, že si z tohoto období pramálo pamatuje. Dokonce přesně neví, jak vznikla některá jeho díla napsaná právě v této době. Díky podpoře rodiny svou závislost porazil a znovu se postavil na nohy. V roce 1999 málem přišel o život, když byl na procházce sražen dodávkou. I tuto hrůznou nehodu, naštěstí, ustál. A tak se jeho fanoušci mohou těšit na další zajímavá a děsivá díla.

Naďa Kučerová

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2995987
DnesDnes358
VčeraVčera428
Tento týdenTento týden2118
Tento měsícTento měsíc3028

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab