Léčivých účinků kopřivy využívali již staří Řekové. Zpočátku byla tato rostlina využívána jako prostředek proti hadímu uštknutí. Podle vědeckých výzkumů mají listy kopřivy význam při léčení ekzémů a senné rýmy, ale
i při tišení bolestí u záchvatů dny.
Listy kopřivy jsou pokryté jemnými chloupky, ve skutečnosti dutými jehličkami, které se při dotyku zapichují do kůže, ulamují se a pálí. Tento účinek kopřivy byl považován za blahodárný při kloubních bolestech (šlehat bolestivé klouby kopřivami je starý lidový prostředek) a po staletí byly na kůži přikládány placky z kopřivových listů, aby z ní „vytáhly jed“.
Zdroj vitaminu C
Listy mladých kopřiv jsou pokládány za výživově hodnotnou potravinu, mají podobnou chuť jako špenát. Mladé kopřivy obsahují velké množství železa a jiných minerálů, jsou bohaté na karotenoidy a vitamin C (pozor – sbírejte zásadně zcela mladé rostliny, které ještě nemají žahavé chloupky).
Kopřiva pomáhá také zmírňovat zánětlivé reakce při ekzémech a kožních vyrážkách, má zklidňující účinek při zánětech kloubů. Je močopudná, využívá se při infekcích močových cest. Dále zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zmírňovat prostatické potíže. Čerstvá šťáva z ní se užívá denně při žloutence, kopřivce, hemoroidech a průjmech, koupele zase pomáhají při bolestech páteře. Odvar z kopřivy je vynikajícím prostředkem při vypadávání vlasů.
Kopřivový čaj:
Připravit si domácí kopřivový čaj je snadné. Natrhané lístky (přibližně hrst na půl litru vody) se zalijí vařicí vodou a nechají se přikryté 15 minut louhovat. Poté lze lahodný kopřivový čaj popíjet (třeba v průběhu celého dne).
(nag)