0714kopřivaLéčivých účinků kopřivy využívali již staří Řekové. Zpočátku byla tato rostlina využívána jako prostředek proti hadímu uštknutí. Podle vědeckých výzkumů mají listy kopřivy význam při léčení ekzémů a senné rýmy, ale

i při tišení bolestí u záchvatů dny.

Listy kopřivy jsou pokryté jemnými chloupky, ve skutečnosti dutými jehličkami, které se při dotyku zapichují do kůže, ulamují se a pálí. Tento účinek kopřivy byl považován za blahodárný při kloubních bolestech (šlehat bolestivé klouby kopřivami je starý lidový prostředek) a po staletí byly na kůži přikládány placky z kopřivových listů, aby z ní „vytáhly jed“.

Zdroj vitaminu C
Listy mladých kopřiv jsou pokládány za výživově hodnotnou potravinu, mají podobnou chuť jako špenát. Mladé kopřivy obsahují velké množství železa a jiných minerálů, jsou bohaté na karotenoidy a vitamin C (pozor – sbírejte zásadně zcela mladé rostliny, které ještě nemají žahavé chloupky).

Kopřiva pomáhá také zmírňovat zánětlivé reakce při ekzémech a kožních vyrážkách, má zklidňující účinek při zánětech kloubů. Je močopudná, využívá se při infekcích močových cest. Dále zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy a může zmírňovat prostatické potíže. Čerstvá šťáva z ní se užívá denně při žloutence, kopřivce, hemoroidech a průjmech, koupele zase pomáhají při bolestech páteře. Odvar z kopřivy je vynikajícím prostředkem při vypadávání vlasů.

Kopřivový čaj:

Připravit si domácí kopřivový čaj je snadné. Natrhané lístky (přibližně hrst na půl litru vody) se zalijí vařicí vodou a nechají se přikryté 15 minut louhovat. Poté lze lahodný kopřivový čaj popíjet (třeba v průběhu celého dne).

(nag)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104607
DnesDnes678
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1554
Tento měsícTento měsíc13700

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab