Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Bělostná pleť není v módě, sexy je do bronzova opálená. Nepřiměřený pobyt na slunci může přinášet vážná zdravotní rizika. Nadměrné slunění je nezdravé, neboť nejenže vede k rychlejšímu stárnutí pokožky, ale také zvyšuje riziko tv orby kožních nádorů. Před sluněním i po něm je nutné vždy pokožku chránit kvalitní sluneční kosmetikou

Jaký jste fototyp?
Při volbě opalovací kosmetiky je dobré znát, jaký máme fototyp kůže. Reakce na slunce je ovlivněna pigmentací kůže, určitý význam má i barva očí a vlasů. Lidé s hodně světlou až bílou kůží s tendencí k tvorbě pih,se světlými nebo zrzavými vlasy by měli používat přípravky s vyšším ochranným faktorem. Faktor dvacet a více je třeba zvolit v případě, že se vydávají na dovolenou například do rovníkových oblastí, ve Středozemí vystačí s faktorem osm až patnáct. K druhému fototypu patří lidé se světlou kůží, plavými vlasy, někdy s pihami, kteří se většinou na prudkém slunci spálí, ale mnozí postupně zhnědnou. Pokud máte světlou až mírně pigmentovanou kůži, hnědé vlasy a většinou pokožka po spálení zhnědne, patříte k fototypu číslo tři. Málokdy bývá úžehem postižen fototyp čtyři, k němuž se řadí lidé s hnědými až černými vlasy, s tmavohnědou barvou očí, tmavými vlasy.

Bezpečné opalování
Připomeňme pravidla bezpečného opalování. Během prvních dní na slunci je vhodnější ošetřit pokožku přípravky s vysokými faktory, aby se do kůže dostalo jen malé množství záření a měla tak čas se na náročnější slunění připravit vytvořením pigmentu. Na přímém slunci nepobývejte mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. Pozor, slunce opaluje, i když není zcela jasná obloha, nebezpečí pro kůži představují i sluneční paprsky odražené od vodní hladiny, písku, slunce působí intenzivněji ve vyšších nadmořských výškách. I při sportu na slunci je třeba chránit tělo proti UV záření. Pozor, není dobré kombinovat přirozené sluneční paprsky a solárium.

Co dělat při spálení sluncem?
Úlevu při spáleninách přináší chlazení postižených míst, ledování, obklady studenou vodou nebo vychlazeným černým či zeleným čajem. Z receptů našich babiček připomeňme přikládání obkladů z jogurtu či tvarohu.
(mv)

DODATEK
Během slunění se nedoporučuje používat parfémy, deodoranty a jiné kosmetické prostředky, neboť mohou vyvolat alergickou reakci, vzniká nebezpečí pigmentových nevratných změn.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761689
DnesDnes268
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3075
Tento měsícTento měsíc9372

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab