Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Chcete-li posílit srdce, zaposlouchejte se do zpěvu ptáků, radí britští vědci. Právě v Británii slaví úspěch rozhlasová stanice Birdsong radio, která po celý den vysílá pouze ptačí zpěv. Ptačí stanice si v krátké době získala půl milionu poslu chačů. „Stačí poslouchat ptačí zpěv deset minut denně na dobrou náladu“, prohlašuje ekolog Peter Brush.

Terapii ptačím zpěvem již začali využívat také v některých britských nemocnicích. Zjistilo se, že pacienti kteří poslouchají ptačí zpěv, se rychleji zotavují a trpí méně depresemi. Tak, jako stimulují svým zpěvem v přírodě růst květin a stromů, působí jejich zpěv uzdravujícím způsobem i na člověka. Jen si vzpomeňte na pohádku o slavíkovi. který svým zpěvem uzdravil nemocného krále. Nejlepší dobou pro poslouchání ptačího zpěvu je svítání. A pokud potřebujete vyřešit nějaký problém, s nímž si nevíte rady, může vám to pomoci. Za pokus to stojí: Zavřete oči a položte si otázku, na kterou hledáte odpověď. Pokud se vám v mysli začnou vytvářet obrazy a slova, mohou to být přesně ty, které jste potřebovali.

Je známo, že ptáci mění své melodie. Ale že je přizpůsobují i civilizaci, to je jev, který byl zaznamenán teprve nedávno. Může se vám klidně stát, že slyšíte zvonit mobilní telefon a vy ke svému překvapení zjistíte, že to není mobil, ale zpěv ptáka sedícího poblíž na větvi. Nejen zvuk mobilu, ale i motoru se občas ozývá v ptačích písních. Je to science-fiction, nebo budeme v budoucnu slýchat tyto zvuky stále častěji? Možná budou ovlivněny jen melodie ptáků žijících v rušných městech a na sídlištích. Na sídlištích byla zjištěna další zvláštnost - první zpěváci začínají zpívat své melodie už za hluboké tmy, a to daleko hlasitěji než v dřívějších letech. Podle vědců je to z důvodu nadměrně hlučné dopravy. Nejsou v ní totiž slyšet nízkofrekvenční tóny, a tak si ptáci poradili. Tóny naladili výš, zjednodušili melodie a posunuli si svůj budíček. Že to nese většina obyvatel sídlišť dost nelibě, asi není třeba dodávat.

Ovšem v dávných dobách byli ptáci uctíváni jako božstvo, bylo s nimi spojeno hodně mýtů a pověr. Věřilo se například, že mají tajné vědění a sami alchymisté pojmenovali tajný jazyk zasvěcenců Argot, což v překladu znamená ptačí jazyk. Ne všichni ptáci však byli považováni za harmonizující a uzdravující, některým se naopak přisuzovaly ničivé, démonické schopnosti. Havrani a vrány byli kupříkladu posly smrti. Věštbu podle ptáků praktikovala většina kultur, nejdůležitější byla pro předpověď výška a směr jejich letu. Pokud byli ptáci vysoko na obloze, bylo to dobré znamení, okolnosti vám byly nakloněny. Pták, který letěl přímo vzhůru, zase zvěstoval, že vás čeká rychlý úspěch, bez velké námahy. Pokud létal nahoru a dolů a stále měnil směr, také budoucnost pozorujícího měla být plná změn. Když přiletěl zprava, vše se mělo dařit, naproti tomu pták přilétající zleva přinášel poselství, že není kam spěchat, lépe je věci odložit a vyčkat na příznivější okolnosti. Varující bylo, pokud se pták vznášel přímo nad vámi –zvěstoval, že vás někdo z vašich blízkých pomlouvá. Také barvy hrály svou roli při ptačí věštbě. Pestré zbarvení peří bylo pozitivní, tmavé negativní. Ve Welšské mytologii jsou sova, orel a kos označováni za nejstarší tvory zvířecí říše na světě.
(ls) 
FOTO: SLAVÍK OBECNÝ, AUTOR: J. DIETRICH, WIKIPEDIA. ORG


 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761696
DnesDnes275
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3082
Tento měsícTento měsíc9379

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab