Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

Minerály jsou potřebné pro zdraví stejně jako vitaminy, od nichž se však odlišují chemickým složením, neboť jsou anorganického původu. To znamená, že organismus je nemůže produkovat a musí být prostřednictvím potravy doplňovány. Ale minerály jsou zpravidla málo vstřebávány organismem a jsou velkým dílem z těla vylučovány.
Draslík a únava
Dostatečný přísun draslíku zbavuje únavy a podrážděnosti a obzvlášť prospívá lidem po šedesátce, u kterých se mohou projevit pocity chronické únavy a vyčerpání. Příčinou ochablosti svalů je draslík, o kterém se někdy říká, že je pro člověka tím, co pro řezané květiny voda. Bez ní vadnou.
Hořčík a pohoda
Jste nervózní, přecitlivělí, podráždění a žijete ve stavu trvalých obav a strachu? Je prokázáno, že dostatek hořčíku zlepšuje psychický stav a chrání před negativními důsledky stresu. Hořčík pomáhá čelit nepříjemným situacím, utišuje pocity úzkosti a zabraňuje negativním emocím.
Síra a krása
Síra je minerálem nezbytným pro tvorbu keratinu, bílkoviny, která je obsažena v kůži a ve vlasech. Dostatečný příjem síry pomáhá zajistit růst a zachování zdravých vlasů a nehtů, neboť odstraňuje jejich lámavost. Je důležitá pro zdravou pokožku, působí proti stárnutí kůže a léčí poruchy kůže, jako je akné, lupénka, ekzém a záněty.
Zinek
Udržuje zdravou pokožku a spolupůsobí při léčbě všech kožních onemocnění a defektů. Dostatečné množství zinku pomáhá při léčení suché kůže. Nemá-li organismus dostatek tohoto minerálu, může docházet k depigmentaci a vznikají skvrny na pokožce.
Křemík
Má vliv na kvalitu a růst vlasů, při jeho nedostatku dochází k jejich vypadávání. Tento minerál také zlepšuje elasticitu kůže, má pozitivní vliv na kožní choroby a akné a omezuje tvorbu vrásek. Křemík je důležitý pro zdravé nehty. Kdo trvale trpí lámavostí nehtů a má problémy s vlasy, měl by do svého jídelníčku častěji zařazovat potraviny s vyšším obsahem křemíku.
(jam)

DODATEK
Minerály jsou nezbytnou součástí zdravé výživy. Ale dnešní životní styl a způsob stravování - nevyvážená strava s velkým podílem masa, uzenin, cukru, bílé mouky a chemizovaných potravin - má za následek, že většina lidí trpí nedostatkem minerálů.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2761682
DnesDnes261
VčeraVčera415
Tento týdenTento týden3068
Tento měsícTento měsíc9365

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab