0438prerusenyStúpa je svatyně sloužící jako veřejné posvátné místo, ke kterému přicházejí návštěvníci, aby vyslovovali svoje přání a meditovali. Na první pohled připomíná kostel, jehož vnitřek je nepřístupný. Před vrcholem

stúpy je výklenek a v něm umístěna socha Buddhy. Obcházení stúpy ve směru hodinových ručiček má mít pozitivní vliv na mysl poutníka.
Sedící Buddha s mantrami

První stúpa osvícení byla postavena v roce 2014 na kopci Těnovická skála nedaleko Spáleného Poříčí na Plzeňsku. Byla vystavěna a zasvěcena za pomoci buddhistických mistrů. Je sedm metrů vysoká a celá z velmi starých žulových bloků. Její tvar připomíná sedícího Buddhu a vnitřek je zaplněn mantrami a odlitky relikvií. Tvar symbolizuje dokonalou mysl, klid a mír. Jedná se o první stúpu v Evropě, která byla postavena z kamenných bloků bez betonové konstrukce. Stúpu je potřeba obejít po směru hodinových ručiček alespoň třikrát a na nic nemyslet – je to úžasné zklidnění po náročném dni. Potřebujete-li však řešit nějaký problém, je potřeba během obcházení požádat o pomoc s řešením. Pokud bude vaše prosba opravdu upřímná, přijde brzy nápad, jak problém vyřešit. Tak praví moudří zasvěcení poutníci.
Co ukázalo měření radiace?
Nás, záhadology, stúpa zaujala, protože připomíná menhir. Technicky vzato, kámen jako kámen. A právě u menhiru jsme již dříve uskutečnili experiment, kdy přestaly fungovat fyzikální zákony. V našem kolektivu je totiž jeden záhadolog schopen „oživit“ menhir. Umí jej spustit, na povel zvýšit jeho radiaci, a to až trojnásobně. (Radiace je to i tak samozřejmě malá a lidskému zdraví naprosto neškodná, ale rozdíl je měřitelný.)

Na experiment u stúpy jsme se vybavili spoustou přístrojů - digitálním měřičem radiace, kompasem, kamerami, měřičem tepové frekvence a krevního tlaku. Nad očekávání se radiace nezvýšila skokově, ale jen o 25procent. Na druhou stranu tlak i tep sledovaných osob se snižoval na jižní straně stúpy o 25 procent...
Měření však budeme muset zopakovat, neboť náš experiment zčista jasna ukončilo počasí – bouřka s průtrží mračen, jakou jsme už dlouho nezažili. A některé přístroje se doslova zbláznily. Každopádně místo stojí za návštěvu nejen pro svou energii, ale i pro krásný výhled na obec Těnovice, ovocné sady, na Brdy, které jsou součástí chráněné krajiny, kopec Kokošín či rozhlednu na Skále.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587288
DnesDnes535
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden535
Tento měsícTento měsíc17652

Partnerské weby

apartman banner